Regularne szczotkowanie zębów zwłaszcza u małych dzieci oraz młodzieży jest niezwykle istotną czynnością. Układ kostny w młodym wieku jest jeszcze w fazie kształcenia. Dobre odżywianie oraz dbanie o higienę jest niezwykle istotną czynnością młodego organizmu, o którą należy zadbać. Szkliwo na pierwszych zębach w początkowym okresie nie jest jeszcze dobrze ukształtowane. Jak pokazują doświadczenia, ogromna część dzieci, nie mówi prawdy swoim opiekunom, o tym jak często myją zęby. Jest to niemniej bardzo istotny czynnik codziennej higieny. Im wcześniej mycie zębów wejdzie nam w nawyk, tym szybciej stanie się codzienną rutyną, bez której nie będziemy mogli się obejść. Ważnym elementem w wyrabianiu tego przyzwyczajenia są na pewno rodzice oraz rodzeństwo. Jeśli jako dorośli będziemy myć zęby regularnie z młodszymi dziećmi, starsze dzieci, które mają z tym problemy, w końcu same też się do tego przekonają. Kiedy myjemy zęby regularnie my sami, lub wraz ze starszym rodzeństwem, młodsze dzieci bardzo szybko przejmują zachowania starszych. Dzieci uczą się przez obserwacje, widząc, że dorośli, do których mają zaufanie, szczotkują zęby codziennie, same automatycznie będą chciały to robić.
Kilka pomysłów na łatwiejsze szczotkowanie zębów z dziećmi
Możemy urozmaicić nasze codzienne zabiegi higieniczne o kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich może być mycie zębów w sposób śpiewający, czyli w takt muzyki. Powinniśmy w tym celu zadbać o odpowiednią długość muzyki, aby nie trwała za długo ani za krótko i była przyjemna dla naszego dziecka. Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnej melodii. Szczoteczka może służyć za mikrofon, przy którym każdy ze szczotkujących odśpiewa swój własny utwór. Należy jednak dopilnować, aby dziecko należycie umyło zęby w przypływie akustycznych uniesień. Dla dzieci żądnych przygód kapitalnym rozwiązaniem może okazać się zabawa w kapitana i piratów. Pod przywództwem dzielnego taty, uzbrojeni w swoje szczoteczki wszyscy dzielnie szczotkują w prawo i w lewo, strzelając z tubek z pastą. Dzieci bardzo często utożsamiają się z własnymi zabawkami, dlatego jeśli dziecko jest jeszcze małe, często ma swoją ulubioną zabawkę. Śmiało możemy zabierać ulubioną maskotkę, żeby to jej dziecko myło najpierw zęby. W drugiej kolejności dopiero pozwali myć zęby sobie. W ten sposób przełamiemy jego strach przed nieznanym.
Nie tylko zabawa – w jaki sposób rozwiązać problem z niechęcią do mycia zębów u dzieci?
Zabawa w mycie zębów jest świetnym pomysłem na spędzenie dodatkowego czasu z dzieckiem, jednak potrafi być bardzo męcząca. Nie zawsze również przynosi oczekiwane efekty. Niekiedy wystarczy przyjrzeć się problemowi mycia zębów od bardziej technicznej strony. Zęby myjemy pastami do zębów, które nie zawsze są odpowiednie dla dzieci. Zwykła miętowa pasta może dziecku nie smakować. Na szczęście na rynku aktualnie mamy do wyboru ogromne ilości past do zębów od wielu producentów. Zastanówmy się, jakie smaki dziecko lubi? Może odpowiednim wyborem będzie pasta typowo dla dzieci lub młodzieży. Być może lepsza będzie taka bez substancji drażniących i tylko ze składników naturalnych. W większości przypadków najważniejszą informacją jest to, aby posiadała fluor. Jest to substancja, która zabezpiecza nasze zęby. Wypróbujmy jednak kilka rodzajów, kupując niewielkie tubki. Kolejnym zagadnieniem może być wybór odpowiedniej szczoteczki. W przypadku dzieci nie może być ona za twarda. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniej szczoteczki lub pasty, być może warto udać się do naszego dentysty po poradę.
Jak i po co szczotkować zęby?
Szczotkowanie to prosta czynność, a jednak tak zaniedbywana przez większą część z nas. Najważniejsze w szczotkowaniu zębów jest to, aby wykonywać je starannie oraz regularnie i odpowiednio długo. Optymalny czas szczotkowania to 2 minuty przynajmniej dwa razy dziennie. Czynności tej warto również uczyć nasze dzieci. Co jednak jeśli zaniedbają tę rutynę? Co jeśli nie będą szczotkować przestrzeni międzyzębowych pod kątem 45 stopni przez cztery minuty codziennie? Najprawdopodobniej pojawi się kamień nazębny, powstały z odkładającej się płytki nazębnej oraz próchnica, która spowoduje w dłuższej perspektywie dziury w zębach oraz choroby dziąseł. Konsekwencją zaniedbania leczenia może być wypadanie zębów. Poświęcenie czterech minut dziennie na prawidłową higienę jamy ustnej, nie wydaje się być wygórowaną ceną za zdrowy i piękny uśmiech.
Szczotkowanie zębów jest bardzo istotnym elementem zapobiegania próchnicy wśród dzieci i dorosłych. Profilaktykę ochrony jamy ustnej warto także rozszerzyć o inne prawidłowe nawyki. Jednym z czynników, przyczyniających się do rozwoju próchnicy jest cukier. Jeśli chcemy, aby dzieci rosły zdrowo i miały piękny uśmiech muszą przestrzegać zasad higieny. Jak jednak zachowywać te nawyki, jeśli dziecko jest bardzo krnąbrne? Przede wszystkim, nie możemy pozwolić na zachowania, które prowadzą do budowania złych nawyków.