USG w ciąży-badamy się
Wiadomość o ciąży zazwyczaj jest wspaniałą informacją dla przyszłej mamy. Radość, euforia oraz to niezwykłe uczucie, że w naszym brzuszku rośnie mały człowiek, sprawia że kobieta nabiera innego spojrzenia na życie. To jest właśnie moment, kiedy w trosce o zdrowie dziecka i przebieg ciąży zaczynamy szukać odpowiedniego lekarza, który zajmie się nami profesjonalnie i otoczy opieką. Wybór ten jest bardzo ważny ponieważ każda wizyta w gabinecie powinna być dla nas komfortowa, a specjalista któremu powierzymy zdrowie nasze i naszego maluszka powinien być najlepszy w swoim fachu.
Pierwsze badanie USG
Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym jest bardzo ważna. To właśnie wtedy lekarz prowadzący wykona pierwsze badanie USG które potwierdzi ciążę, pozwoli ocenić czy jest to prawidłowa ciąża maciczna, oraz może udać się stwierdzić na tym etapie czy na przykład mamy do czynienia z ciążą mnogą. Badanie takie wykonuje się do 10 tygodnia ciąży i jest to USG dopochwowe. Ten rodzaj sprawdzenia czy wszystko jest w porządku nie jest obowiązkowy, jednak z pewnością każda kobieta chce mieć pewność, że wszystko jest tak jak ma być.
Drugie badanie USG
Kolejnym badaniem USG (pierwszym obowiązkowym) jest to, przeprowadzone pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest to jedno z najważniejszych badań rozwoju dziecka. Wykonuje się je przez powłoki brzuszne i w trakcie tegoż badania lekarz sprawdza następujące etapy rozwoju płodu:
- wiek ciąży (w przypadku gdy przyszła mama miała nieregularne miesiączki i trudno ustalić kiedy zaczęła się ciąża) ginekolog może to stwierdzić z dokładnością do 7 dni.
- anatomiczną budowę płodu czyli długość dziecka(od głowy do pośladków), prawidłowy rozwój kończyn górnych oraz dolnych, głowy oraz tułowia.
- budowę, umiejscowienie oraz prawidłowość bicia serca (od 150 do 170 uderzeń na minutę)
- obecność kości nosowej (brak sugeruje wadę jaką jest zespół Downa)
- przezierność karkową czyli ilość płynu jaka gromadzi się w tym miejscu, nieprawidłowy wynik może świadczyć o chorobie i może być podstawą do skierowania matki na inwazyjne badania prenatalne. (ale nie zawsze tak się dzieje, zazwyczaj powtórzenie badania wyklucza nieprawidłowość rozwoju dziecka)
- przepływ krwi w przewodzie żylnym.
Trzecie badanie USG
Następne USG (drugie obowiązkowe) wykonuje się pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. To w trakcie tego równie istotnego badania ginekolog bardzo dokładnie ocenia następujące parametry życia dziecka, oraz prawidłowość przygotowywania się narządów mamy do porodu:
- waga i wielkość dziecka w stosunku do wieku ciąży
- prawidłowość budowy oraz rytmu serca
- właściwe wykształcenie się kończyn dolnych i górnych
- obecność kości nosowej i właściwą odległość pomiędzy oczodołami
- prawidłowość rozwoju czaszki, kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych
- obecność wargi górnej i dolnej
- przezierność karkową
- rozwieranie szyjki macicy
- odpowiednią ilość płynu w worku owodniowym
- właściwe umiejscowienie łożyska
Czwarte badanie USG
Ostatnie badanie USG(trzecie obowiązkowe) wykonuje się ja pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży i ma na celu potwierdzenie braku wad rozwojowych dziecka, ponownie określa się wiek ciąży aby określić dokładniej termin porodu. Lekarz ponownie sprawdza czy serce bije prawidłowo, czy narządy wykształciły się odpowiednio, ruchliwość oraz oddech, a jeżeli nie udało się wcześniej sprawdzić płci dziecka( maluch był zbyt ruchliwy), to teraz jest właściwy moment. Na tym etapie rozwoju, wielkość dziecka sprawdza się poprzez pomiar kości udowej, główki i brzucha, ponieważ jest już na tyle duże, że inne pomiary nie są możliwe.
Przygotowanie do badania USG
Poza pierwszym badaniem USG(nieobowiązkowym) które wykonywane jest za pomocą wprowadzenia sondy do pochwy i przygotowanie polega na tym, że należy wypróżnić pęcherz, to do pozostałych nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Wystarczy założyć luźne ubranie, które nie będzie krępowało naszych ruchów i pozwoli bez problemu odsłonić brzuszek. Należy również pamiętać o dobrym nastawieniu, uśmiechu i spokoju, bo przecież idziemy zobaczyć i usłyszeć naszego maluszka.
Nie ulega wątpliwości że badanie USG w ciąży jest jednym z najważniejszych badań w rozwoju dziecka. Pomaga ocenić prawidłowość rozwoju płodu już od pierwszych tygodni życia. Jeżeli pojawią się jakieś nieprawidłowości, to lekarz od razu może reagować i zlecić kolejne badania. Niejednokrotnie badanie USG uratowało życie dziecka, które mogło być operowane jeszcze w łonie matki.