Szkoła odpowiedzialności, czyli korzyści z posiadania w domu psa

Wiele osób myśląc o psie, zastanawia się, czy to dobry wybór, czy biorąc pod swój dach psa, nie popełni błędu. Z czym wiąże się przygarnięcie pod swój dach psa? Jeśli posiadamy dom z ogrodem, sprawa nie jest tak skomplikowana. Co jeśli jednak mieszkamy w bloku? Może się okazać, że codzienne poranne schodzenie po schodach okaże się problematyczne. Pies w większości przypadków, traktowany jest przez swojego właściciela, jak domownik. Czworonożny przyjaciel, jednak jest takim stworzeniem, które nie wyniesie nam śmieci. Raczej również po sobie nie posprząta, kiedy nabrudzi, no i sam chętnie nie wskoczy do kąpania.

Zdrowotne (niewidoczne) korzyści z posiadania psa

Życie w towarzystwie psa to przede wszystkim duża dawka ruchu. Już nic nie powstrzyma nas przed codziennym wyjściem z domu. Spacery, przynajmniej trzy razy dziennie, zapewni nam każdy czworonożny przyjaciel. Nasze życie towarzyskie również ma szanse rozkwitnąć. Dzięki spacerom poznajemy nowych ludzi i mamy szanse na otwarcie się na nowe kontakty. Kolejną sprawą jest zdrowie, które może jedynie zyskać, dzięki wzmocnieniu naturalnej odporności. Spacery przy każdej pogodzie nie zawsze są przyjemne. Nic tak jednak nie wzmacnia organizmu jak codzienna dawka ruchu. Dodatkowo naturalna flora bakteryjna psa, do którego się często przytulamy, naturalnie wzmacnia nasz organizm. Psy uczą ponadto empatii, wyczuwają nasz gorszy nastrój i leczą z każdego gorszego humoru. Pies to najlepsze lekarstwo na każdy zły dzień i każdą chorobę.

Na jaką rasę psa się zdecydować, gdy w domu jest dziecko

Należy pamiętać, że pies to żywa istota, posiadająca swój niepowtarzalny charakter i usposobienie. Decydując się na psa ze schroniska, upewnijmy się wcześniej, jakie cechy pies przejawia. Jeżeli zwierze będzie niespokojne, to nie będzie odpowiednim kompanem dla dzieci. Jeśli miało złe doświadczenia ze strony dzieci, wolontariusze na pewno o tym wiedzą. Jeśli chodzi o zakup psa dla dzieci, unikajmy tzw. pseudohodowli. Należy postawić raczej na psy z pełnym rodowodem. Mamy wówczas wpływ na charakter psa z danej rasy. Wpływamy również cechy, jakie dana rasa reprezentuje. Przykładowymi rasami psów dla dzieci mogą być:

Buldogi – spokojne i cierpliwe jak buldog angielski lub żywiołowe jak buldożek francuski. Bardzo empatyczne w stosunku do dzieci, mogą z nimi spędzać miło czas. Pies jest jednak uparty, więc wychowanie go wymaga czasu.
Beagle – to potomkowie psów myśliwskich. Kochają zabawy na świeżym powietrzu. Bieganie i wszelka aktywność z twoim dzieckiem będą dla nich czystą radością. Dla beagle każdy dzień spędzony na kanapie to strata czasu.
Labrador – jedne z psów, które często kojarzą się z przeznaczeniem dla dzieci. Ten pies to czysta łagodność, stateczność i pewność. Często wykorzystywany również w dogoterapii. Pies ten jednak kocha ruch i zabawę, której nie można u niego zaniedbać.
Jack Russel terier – żywiołowy i energiczny, nie nadaje się dla małego dziecka, jednak dla żywiołowego podrostka będzie już jednak idealną niespodzianką. Jest bardzo ciekawski i nie można zaniedbywać jego energicznego charakteru.

Dzieci i psy – przyjaźń na długie lata

Korzyść z posiadania psa jest ogromna. Dziecko często przytula się do psa oraz głaszcze jego sierść. Czynność ta działa na dzieci kojąco. Wzmaga to również koncentrację oraz uwagę dziecka przy różnorakich zabawach. W kontaktach z psami dzieci budują w sobie poczucie empatii oraz troski o słabszych od najmłodszych lat. Niezwykle istotne dla rozwoju młodego człowieka jest poczucie własnej wartości. Pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie dają psy, dużych i silnych, a zarazem nieagresywnych ras, przechodzi również na dziecko. Dobrze wytrenowane zachowania psów rasowych, dają rezultat w postaci opanowanego psa. Łatwiej jest panować nad nim nawet dziecku. Zachowanie takie wzmaga poczucie własnej wartości i kontroli, które w młodym wieku jest bardzo potrzebne. Łagodne i inteligentne rasy psów często wykorzystuje się również do terapeutycznej pracy z dziećmi. Psy są wykorzystywane w tzw. dogoterapii przy różnego rodzaju schorzeniach układu nerwowego.

Jakiegokolwiek psa nie wybierzemy, zanim przyprowadzimy go do domu, przeprowadźmy z dzieckiem rozmowę. Wyjaśnijmy, jak ma się w stosunku do niego zachowywać. Wytłumaczmy proste dla nas z pozoru rzeczy, które dla dziecka mogą okazać się niezrozumiałe. Wskażmy dziecku również zakres obowiązków, które staną się jego udziałem, gdy w domu zamieszka pies. Może to być np. popołudniowy spacer z czworonożnym przyjacielem lub regularne dbanie o to, aby psiak miał pełną miskę. Dziecko powinno również wiedzieć, na co może sobie pozwolić w zabawie z psem, aby nie stała mu się krzywda. Każdy nawet najłagodniejszy zwierzak, jeżeli będzie bez końca ciągnięty za uszy, może w końcu stracić cierpliwość. Jeśli wyjaśnimy dziecku wcześniej, aby tego nie robiło, będzie wiedziało, gdzie leżą granice zabawy z psem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*