Sport w ciąży bez powikłań.

Wszystkie kobiety w ciąży bez powikłań należy zachęcać do udziału w ćwiczeniach aerobowych i kondycjonujących w ramach zdrowego stylu życia w okresie ciąży. Rozsądnym celem powinno być utrzymanie dobrego poziomu sprawności przez cały okres ciąży bez prób osiągnięcia maksymalnej sprawności.

Ważne jest, aby być dobrze nawodnionym, nosić wygodną i nie ograniczającą ograniczeń odzież (np. Prawidłowo dopasowany stanik i odpowiednie obuwie) oraz, jeśli to możliwe, unikać nadmiernego przegrzania.

Korzyści z ćwiczeń w ciąży.

Sport i ciąża to dobre połączenie dla kobiet w ciąży bez powikłań. Jedną z korzyści płynących z ćwiczeń podczas ciąży jest poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego. Utrzymanie zdrowej wagi w czasie ciąży pomaga w szybszym powrocie do masy ciała sprzed narodzin, a także zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, która występuje częściej u matek z nadwagą.

Ryzyko ćwiczeń w czasie ciąży.

Obecnie nie są znane żadne niekorzystne zagrożenia dla kobiety w ciąży, które są związane z przestrzeganiem zalecanych zaleceń co najmniej 150 minut umiarkowanej intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo.

Jednak wraz z postępem ciąży organizm przechodzi istotne zmiany, takie jak zwiększona wiotkość (rozluźnienie) stawów, zmiany środka ciężkości i zwiększona częstość akcji serca w spoczynku. Dlatego może być konieczne rozważenie modyfikacji programów.

Kobiety w ciąży i uczestniczące w zajęciach wymagających dużej równowagi lub szybkich zmian kierunku powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Twój lekarz może zalecić wizytę u fizjoterapeuty lub fizjologa w celu ustalenia programu, który może zostać opracowany dla Ciebie.

Ćwiczenia w ciąży.

Konkretne czynności, których należy unikać w czasie ciąży, obejmują sporty kontaktowe, wysiłek na dużych wysokościach, w tym narciarstwo zjazdowe i nurkowanie. Po pierwszym trymestrze lub 16 tygodniu ciąży należy również unikać ćwiczeń w pozycji leżącej na plecach. Modyfikacja pozycji ćwiczenia, które zamiast tego powinno być wykonywane na boku, siedząc lub stojąc, jest bezpieczną alternatywą. Rodzaje ćwiczeń wykonywanych w czasie ciąży obejmują ćwiczenia aerobowe i trening siłowy wszystkich głównych grup mięśni i dna miednicy.

Ćwiczenia arobowe mogą obejmować:
• Spacery
• Jogging
• Pływanie
• jazda na rowerze (na rowerze stacjonarnym)
• zajęcia aerobowe o małym obciążeniu.
• ćwiczenia w wodzie (aquaerobik)
• joga lub pilates – powiedz swojemu instruktorowi, że jesteś w ciąży przed zajęciami
• zajęcia z ćwiczeń ciążowych.
Kobiety aktywne w czasie ciąży mogą kontynuować regularne ćwiczenia lub uprawianie sportu, pod warunkiem rozważenia związanego z tym ryzyka i wszelkich zalecanych zmian (takich jak unikanie określonych powyżej czynności i nie dokonywanie szybkich zmian kierunku).

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*