Rotawirusy u dzieci – objawy, leczenie, szczepienie

Rotawirusy to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki u małych dzieci. Są one bardzo niebezpieczne dla organizmu dziecka, gdyż mogą doprowadzić do szybkiego odwodnienia oraz osłabienia. Rodzice słysząc rotawirus często wpadają w panikę. Dowiedz się więcej o tego rodzaju wirusach, jak można się nimi zarazić, jakie są objawy oraz jak im zapobiegać i leczyć. Poznaj rotawirusa od podszewki.

Co to są rotawirusy?

Rorawirusy należą do rodziny Reoviridae. Mają kształt malej kuleczki i to właśnie od tego pochodzi ich nazwa, rota – łac. koło. Występują one na całym świecie. Wirusy te dzielą się na siedem grup, oznaczonych literami alfabetu od A do G, w tym u ludzi występują tylko trzy typu : A,B i C. Najczęściej występują rotawirusy typu A, stanowią aż 90 % wszystkich infekcji rotawirusowych. Wirusy te bardzo szybko się rozprzestrzeniają i bardzo łatwo się nimi zakazić.

Jak objawia się rotawirus?

Rotawirus potrafi być bardzo wycieńczający zwłaszcza dla organizmu dziecka. Objawy zakażenia często przybierają podobny schemat. Na samym początku pojawia się niezbyt wysoka gorączka. Do tego w następnej kolejności dochodzą wymioty. Mogą one być o różnej intensywności. Jednak zdarza się bardzo często, iż są one bardzo intensywne, nawet do kilkunastu lub kilkudziesięciu razy w ciągu doby. Kolejny objaw jaki dochodzi to biegunka. Zazwyczaj bardzo wodnista i bardzo częsta. Intensywne wymioty połączone z biegunką mogą w bardzo szybkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla małego dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej skorzystać z porady lekarza, który oceni ogólny stan malucha i zdecyduje czy jest konieczność leczenia się na oddziale szpitalnym czy wystarczy przeczekać to pod ścisłą obserwacją szkraba w domu.

Jak leczyć koronawirusy?

Nie ma konkretnego leku na koronawirusa, tak jak na inne infekcje wywołane wirusami. Leczenie takiej infekcji polega na załagadzaniu objawów oraz skutków jaki powodują. W tym konkretnym przypadku skupiamy się na nie dopuszczeniu do odwodnienia organizmu. Bardzo ważne jest, aby cały czas dostarczać odpowiednie ilości płynów do organizmu oraz makro, mikroelementy i elektrolity. Jeżeli choroba dotyczy niemowlaka od razu po pojawieniu się objawów należy udać się na konsultację lekarska. Zazwyczaj malutkie dzieci kieruje się od razu na oddział szpitalny, gdyż istnieje bardzo szybkie ryzyko odwodnienia tak malutkiego organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia malucha. Starsze dzieci, których ogólny stan organizmu i przebieg infekcji zezwalają na leczenie domowe należy cały czas uważnie obserwować. Podawać im dużo płynów, probiotyków oraz elektrolitów, które pomogą odbudować mikroflorę bakteryjną jelit. Również dieta chorego dziecka powinna być w miarę możliwości lekkostrawna, aby dodatkowo nie obciążała układu pokarmowego i trawiennego. W razie pogorszenia się stanu zdrowia dziecka niezwłocznie musimy udać się do lekarza.

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusem?

Rotawirusami bardzo łatwo się zarazić. Potrafi bardzo długo przeżyć poza organizmem. Na ciele przezywa do kilku godzin , na przedmiotach nawet kilka tygodni. Ponadto zarażamy się poprzez bliski kontakt z chorym lub wejście do pomieszczenia, w którym on przebywał np. windy. Wirusem możemy zarazić się poprzez:
• Drogę kropelkową np. kichnięcie
• Kontakt z przedmiotami zakażonymi przez osobę chorą
• Drogę fekalno – oralną.
Jak widać o zakażenie tym wirusem nie trudno. Zazwyczaj jak w domu pojawia się rotawirus to atakuje więcej domowników, zwłaszcza dzieci.Szczepienie na rotawirusa.

Dzieci można zaszczepić przeciwko rotawirusowi. Ważne, aby podać ją dziecku do 6 miesiąca życia. Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionek : dwu lub trzy dawkowe. Różnią się tylko i wyłącznie ilością dawek, które trzeba przyjąć. Według badań szacuje się, że ponad 90% zaszczepionych dzieci nie zachorowało na rotawirusa. Z uwagi, że bardzo łatwo się nim zarazić oraz podczas jego trwania może dojść do odwodnienia organizmu co może zagrażać nawet życiu malucha pediatrzy zachęcają do szczepień.

Rotawirusa nie należy lekceważyć. Należy z dzieckiem udać się do lekarza, który po zbadaniu go zdecyduje jak będzie przebiegało jego dalsze leczenie. Wirus ten bardzo osłabia oraz wycieńcza organizm, dlatego istotą podczas leczenia jest ciągłe nawadnianie oraz dostarczanie elektrolitów. Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia się organizmu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*