Problemy podczas karmienia piersią

Karmienie piersią nie zawsze jest łatwym zadaniem. Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że około 90% kobiet zgłasza problem z karmieniem piersią już do 3 dni po porodzie. Dlatego nie jesteś z tym sama! Karmienie piersią to wyczerpujące zadanie. Niektóre dzieci od samego początku dobrze chwytają i przyjmują mleko, ale tak naprawdę wiele matek i dzieci potrzebuje czasu, aby nauczyć się wspólnego karmienia piersią. Szczególnie często problemy w tym obszarze występują w pierwszym tygodniu po urodzeniu dziecka, ale mogą pojawić się także w późniejszym czasie. Problemy z karmieniem mogą wywoływać niepokój dla nowej mamy, a także frustrować samo dziecko. Dlatego w tym artykule omówimy najbardziej powszechne trudności z karmieniem piersią i jak sobie z nimi radzić.

Ból podczas karmienia

W pierwszych tygodniach karmienia możesz spodziewać się większej wrażliwości sutków. To normalne. Jeśli twoje sutki są obolałe, a karmienie piersią jest bolesne, to może znacznie utrudnić karmienia. Do tego dziecko będziesz karmić co kilka godzin, a problem może się pogarszać. Niektóre kobiety skarżą się na krwawiące i popękane sutki lub nawet pokryte pęcherzami. W takiej sytuacji porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Jednak, gdy na piersiach nie widać niepokojących zmian, oto co możesz zrobić zanim pójdziesz do lekarza:

 • Wypróbuj inną pozycję karmienia.
 • Przygotuj ciepłe okłady na sutki.
 • Sprawdź czy dziecko ma odpowiednią pozycję podczas karmienia.
 • Zacznij karmić od mniej obolałej piersi.

Niewystarczająca ilości mleka

Zmiany hormonalne powoli powodują produkcję mleka, dlatego na początku może być go nieco mniej, dlatego w ciągu pierwszych kilku dni nie musisz się tym martwić. Jednak jest kilka sposobów, które w łatwy sposób rozwiążą ten problem.

 • Używaj laktatora po karmieniu i pomiędzy karmieniami – dodatkowa stymulacja piersi może pomóc w zwiększeniu ilości mleka.
 • Zadbaj o siebie – odpoczywaj, dobrze się odżywiaj i pij więcej wody.
 • Dłużej trzymaj dziecko przy piersi – im więcej karmisz, tym więcej mleka produkujesz.

Zbyt duża produkcja mleka

Nadmiar mleka to dla kobiety również duże wyzwanie. Problem ten może powodować problemy takie jak zatkanie przewodów mlecznych, obrzęk piersi i zapalenie sutków. Do tego zwiększona produkcja mleka może prowadzić do zwiększonego ciśnienia podczas karmienia, przez co dziecko może się krztusić, a nawet wymiotować. Jednak jest parę sposobów jak temu zaradzić.

 • Zmień pozycję karmienia – możesz spróbować karmić leżąc, co powinno spowolnić przepływ mleka.
 • Pamiętaj, aby często odbijać swoje dziecko. Twoje dziecko przy zwiększonym ciśnieniu mleka połknie więcej powietrza – dlatego ważne jest, aby nadmiar powietrza się odbił.
 • Możesz także ręcznie odciągać mleko na początku każdego karmienia. To powinno obniżyć ciśnienie wypływającego mleka.

Zatkane przewody mleczne

Zatkane przewody mleczne to małe, twarde grudki w piersi. Powstają, gdy mleko matki zatyka i blokuje wąskie przewody mleczne. Obszar wokół zatkanego przewodu może być bolesny, opuchnięty i zaczerwieniony. Zatkane przewody mleczne często ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, ale jest kilka rzeczy, które powinny pomóc.

 • Upewnij się, że dziecko prawidłowo ssie pierś
 • Bardzo często karm piersią, aby zapobiec gromadzeniu się mleka
 • W pierwszej kolejności karm piersią, gdzie wystąpiło zatkanie przewodu – silne ssanie dziecka na początku karmienia może pomóc w odblokowaniu przewodu.
 • Zmieniaj pozycje podczas karmienia piersią, aby opróżnić wszystkie obszary piersi.
 • Nałóż ciepłe okłady na sutki.
 • Masuj pierś podczas karmienia.
 • Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość płynów.

Dziecko nie ssie piersi prawidłowo

Niektórym noworodkom po prostu nie udaje się dobrze przystawić do piersi – być może dlatego, że oboje potrzebujecie trochę więcej czasu, aby wspólnie nauczyć się karmienia. Jest to problem szczególnie u wcześniaków. Rozwiązania, które mogą pomóc podczas takiego problemu są między innymi:

 • Karmienia z pomocą specjalnych osłonek na sutki. Zapewniają one większy i lepszy punkt ssania. Jednak powinno być to rozwiązanie krótkoterminowe i jedynie pomóc dziecku przybierać odpowiednią pozycję.
 • Dokonuj drobnych korekt podczas karmienia. Zamiast zakładać i zdejmować dziecko z piersi, wywołując frustrację u was obojga, postaraj się, aby było dobrze ułożone i aby było wam obojgu wygodne.

Uzyskaj wsparcie od konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od karmienia piersią, który zdiagnozuje przyczynę problemu i opracuje plan, który pomoże go pokonać.

Większość typowych dolegliwości, które mogą wystąpić podczas karmienia piersią, ustępuje w ciągu zaledwie kilku dni od ich pojawienia się. Jeśli jednak którykolwiek z tych problemów utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub się pogarsza, najlepiej zwrócić się o pomoc do swojego lekarza prowadzącego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*