Oczekiwanie na pojawienie się dziecka na świecie to czas pełen napięć. Radość z nadchodzącego macierzyństwa miesza się z lękiem o to, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość po narodzinach malucha. Dla niektórych kobiet okres połogu jest trudniejszy, niż sama ciąża. W poniższym artykule zebraliśmy najczęstsze problemy, z jakimi muszą się zmierzyć kobiety w okresie połogu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci przetrwać ten wyjątkowy czas.
Męczące dolegliwości bólowe
Dolegliwości bólowe niestety nie kończą się na porodzie. Ból brzucha można odczuwać jeszcze przez jakiś czas po przyjściu malucha na świat. Wszystko dlatego, że macica stopniowo się kurczy. Dolegliwości te są najbardziej odczuwalne w pierwszych dniach po porodzie. Jeżeli ból jest bardzo uciążliwy, to zgłoś go lekarzowi. Uwzględniając fakt, że karmisz piersią, będzie on w stanie dobrać optymalne środki przeciwbólowe. Pamiętaj, aby w okresie laktacji, podobnie jak podczas ciąży, nie eksperymentować z przyjmowaniem żadnych leków na własną rękę.
Krwawienie, plamienie i różnego rodzaju odchody
W czasie połogu, zwłaszcza w pierwszym okresie po porodzie, dochodzi do oczyszczania się macicy. To zupełnie normalne, że Twój organizm będzie wydalał niekoniecznie przyjemną wydzielinę. Taki stan może trwać nawet przez cały połóg, czyli do sześciu tygodni po przyjściu dziecka na świat. W pierwszym tygodniu wydzielina z dróg rodnych może być podbarwiona krwią. Jest to stan normalny, który nie powinien wzbudzać niepokoju. Im więcej czasu minie od porodu, tym wydzieliny powinno być coraz mniej.
Pamiętaj, aby w czasie połogu duży nacisk położyć na prawidłową higienę. Jeżeli wydzielina jest bardzo obfita, to częściej musisz zmieniać podpaski. Pamiętaj również o regularnym podmywaniu dróg rodnych. Możesz w tym celu zastosować specjalne płyny do higieny intymnej, które są przeznaczone dla kobiet w połogu.
Są sytuacje związane z wydzieliną wydobywającą się z dróg rodnych, które powinny wzbudzić Twój niepokój. Jak najszybciej umów się na konsultację lekarską, jeżeli zaobserwujesz, że objętość wydzieliny drastycznie się zwiększyła. Zgłoś się do lekarza również, gdy wydzielinie będzie towarzyszyć gorączka lub nieprzyjemny zapach.
Rana po nacięciu krocza
Często jest tak, że rany po nacięciu krocza goją się bez problemu. Oczywiście muszą być wcześniej odpowiednio zaopatrzona. Istotna staje się również ich odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli jednak zaniedbasz codzienną higienę, to upławy z dróg rodnych mogą doprowadzić do zakażenia rany. Regularnie bierz prysznic, raczej unikaj kąpieli w wannie. Podmywaj się jak najczęściej. Pamiętaj także o tym, aby za każdym razem delikatnie osuszyć ranę. Jeżeli zadbasz o jej odpowiednią pielęgnację, to powinna się ładnie zagoić.
W jaki sposób poradzić sobie w okresie połogu z problemami natury intymnej?
Przede wszystkim, każda kobieta, jeszcze w trakcie ciąży, powinna jak najwięcej dowiedzieć się o problemach, które czekają ją w trakcie połogu. Wiele pań skupia swoją uwagę wyłącznie na kwestiach związanych z ciążą i porodem, zapominając, że przyjście dziecka na świat, to dopiero początek długiego i żmudnego okresu regeneracji organizmu, który przez dziewięć wcześniejszych miesięcy został dosyć mocno wyeksploatowany. Wiedza to potęga, im więcej się dowiesz, tym lepiej będziesz przygotowana.
Połóg to okres, który rozpoczyna się z chwilą przyjścia dziecka na świat. Przeważnie uznaje się, że trwa on sześć tygodni, chociaż niekiedy może trwać nawet osiem tygodni. W tym czasie młoda mama narażona jest na szereg nieprzyjemnych dolegliwości związanych z regeneracją organizmu. Podstawową zasadą, o której powinnaś pamiętać w trakcie połogu, jest prawidłowa pielęgnacja. Dołóż wszelkich starań, aby dbać o higienę miejsc intymnych. W aptece możesz zakupić specjalny płyn do higieny intymnej, który przeznaczony jest dla kobiet w okresie połogu. Stosuj go zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ulotce od producenta.
Noś bieliznę bawełnianą, unikaj materiałów sztucznych. Bielizna z bawełny pozwala na odpowiednią wentylację miejsc intymnych. Musisz mieć także świadomość, że przez kilka kolejnych tygodni podpaski czy specjalne wkładki będą Ci towarzyszyć na każdym kroku, ponieważ z Twoich dróg rodnych będą wydobywać się odchody poporodowe. Unikaj kąpieli, bierz regularnie prysznic. Noś luźne spodnie, a najlepiej zdecyduj się na sukienki lub spódnice, które nie będą powodowały ucisku na krocze. Zadbaj przede wszystkim o swój komfort oraz wygodę. Jeżeli jakiekolwiek objawy wzbudzą Twój niepokój, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.