Poród przez cesarskie cięcie – co musisz o nim wiedzieć?

Jeśli jesteś przyszłą mamą pozytywnie nastawioną na poród naturalny, wiadomość, że Twoje dziecko potrzebuje (lub może potrzebować) porodu przez cięcie cesarskie, może być rozczarowująca. Wizje porodu takie, o jakich może zawsze marzyłaś, mogą czasem zostać nagle zastąpione przez obawy o operację, dłuższe utknięcie w szpitalu i trudniejszy powrót do zdrowia (nie wspominając o bliznach).

Chociaż każda operacja jest propozycją, którą należy traktować poważnie, z pewnym przygotowaniem psychicznym i emocjonalnym, możesz poczuć się spokojna, jeśli pojawi się konieczność zastosowania cesarskiego cięcia.

Co to jest cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie to chirurgiczny poród dziecka przez nacięcia w jamie brzusznej i macicy. Zwykle jest zalecany tylko w przypadkach koniecznych z medycznego punktu widzenia, w tym w niektórych ciążach wysokiego ryzyka oraz gdy dziecko jest w pozycji pośladkowej i nie można go obrócić przed rozpoczęciem porodu.

Powody do zaplanowanego cesarskiego cięcia

Lekarz może skierować Cię na zabieg przed terminem porodu. Kilka czynników, które mogą wymagać cesarskiego cięcia, to:

  • Pewne schorzenia. Masz przewlekłe schorzenie, takie jak choroba serca, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroba nerek, które powodują, że poród drogami natury jest niebezpiecznie stresujący dla Twojego organizmu (a cesarskie cięcie jest bezpieczniejszą opcją).
  • Infekcje. Jeśli jesteś nosicielką wirusa HIV lub masz czynną infekcję opryszczki narządów płciowych, konieczne jest zaplanowane cesarskie cięcie, ponieważ oba wirusy mogą zostać przeniesione na Twoje dziecko podczas porodu.
  • Zdrowie Twojego dziecka. Choroba lub wada wrodzona mogą sprawić, że już trudna podróż przez kanał rodny stanie się jeszcze bardziej zdradliwa dla Twojego dziecka.
  • Duże dziecko. Czasami Twoje dziecko jest zbyt duże (stan zwany makrosomią), aby bezpiecznie poruszać się, jeśli w ogóle, przez kanał rodny.
  • Twoja waga. Znaczna nadwaga lub otyłość znacznie zwiększa prawdopodobieństwo konieczności wykonania cesarskiego cięcia, częściowo z powodu innych czynników ryzyka, które często towarzyszą otyłości (jak cukrzyca ciążowa), a częściowo dlatego, że otyłe kobiety mają zwykle dłuższe porody (co z kolei zwiększa ryzyko wylądowania na stole operacyjnym).
  • Twój wiek. Chociaż bycie starszym w żaden sposób nie gwarantuje cięcia cesarskiego, szanse na jego wystąpienie rosną wraz z wiekiem.
  • Pozycja zamka. Kiedy Twoje dziecko jest albo stopą do przodu, albo tyłkiem w pozycji zamkowej i nie można go obrócić, lekarz może zdecydować, że konieczne jest cesarskie cięcie.
  • Ciąża mnoga. Prawdopodobieństwo zabiegu wzrasta wraz z liczbą dzieci, które nosisz w swoim łonie.
  • Problemy z łożyskiem. Jeśli łożysko częściowo lub całkowicie blokuje otwór szyjki macicy (łożysko przednie) lub oddzieliło się od ściany macicy (oderwanie łożyska), cesarskie cięcie jest prawdopodobnie bezpieczniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka.
  • Inne komplikacje. Jeśli wystąpi stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie krwi wywołane ciążą) lub rzucawka (bardzo rzadki postęp stanu przedrzucawkowego, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując drgawki), a leczenie nie działa, lekarz może zdecydować się na cesarskie cięcie, aby chronić oboje – dziecko i Ciebie.
  • Poprzednio wykonane cesarskie cięcie. Podczas gdy pierwsze cięcie cesarskie zwiększa ryzyko kolejnych zabiegów, poród naturalny po cesarskim cięciu jest często skuteczny i często zalecany.
  • Jeśli twój lekarz mówi, że cesarskie cięcie jest konieczne – lub prawdopodobnie konieczne – poproś o szczegółowe wyjaśnienie powodów i wszelkich możliwych alternatyw.

Przyczyny nieplanowanego cesarskiego cięcia

O wiele częściej potrzeba cięcia cesarskiego nie jest oczywista, dopóki kobieta nie jest w fazie porodu. Oto kilka z najczęstszych przyczyn nieplanowanego lub nieplanowanego cięcia cesarskiego:

  • Poród się nie zaczyna. Jeśli Twój poród nie wydaje się po prostu iść do przodu (szyjka macicy nie rozszerza się, mimo że masz skurcze) – po 24 lub 25 godzinach u pierwszej matki i mniej przy kolejnych porodach – lekarz może zdecydować się na operację.
  • Nierównomierna praca podczas porodu. Możesz przejść błyskawicznie przez wczesny etap porodu (rozszerzenie do 3 centymetrów), tylko po to, by się nagle zatrzymać. Chociaż możliwe jest, że stymulatory porodu mogą przyspieszyć skurcze, jeśli problem polega na tym, że głowa Twojego dziecka jest zbyt duża, aby zmieścić się w miednicy (co ma miejsce w około połowie przypadków), konieczne jest cesarskie cięcie.
  • Wyczerpanie lub niepokój płodu. Jeśli lekarz stwierdzi, że jesteś zbyt wyczerpana lub jeśli monitor płodu wykryje oznaki niebezpieczeństwa dziecka, może zdecydować się na cesarskie cięcie.
  • Wypadnięta pępowina. Jeśli pępowina wślizgnie się do kanału rodnego, zanim zrobi to dziecko, zostanie ściśnięta, gdy dziecko przejdzie, co może odciąć jej dopływ tlenu.
  • Pęknięcie macicy. Jeśli twoja macica pęka, wymagane jest cesarskie cięcie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*