Poród naturalny – co musisz o nim wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na poród w domu, w wannie, czy zaplanujesz cesarskie cięcie, wszystkie formy porodu są naturalne. Jesteś superbohaterką, niezależnie od tego, jak dziecko wydostanie się z twojego ciała.

Ale termin „poród naturalny” był historycznie używany do opisania porodu bez leków.

W niektórych przypadkach oznacza to niestosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych podczas porodu, ale podjęcie innych interwencji medycznych, takich jak monitorowanie serca płodu. Może to oznaczać także brak jakiejkolwiek interwencji medycznej.

Bez leków przeciwbólowych kobiety polegają na technikach relaksacyjnych i kontrolowanym oddychaniu, aby złagodzić ból.

Chociaż ten rodzaj porodu brzmi tak, jakby miał miejsce w ośrodku porodowym z położną lub w domu, może się również zdarzyć w szpitalu.

Dlaczego warto wybrać poród naturalny?

Jeśli uważasz, że poród bez leków wydaje się niemożliwy, to przekonaj się, że istnieje wiele powodów, dla których niektóre kobiety decydują się tna niego.

Leki przeciwbólowe mogą wpływać na poród, na przykład przyspieszając go lub spowalniając. Mogą mieć również wpływ na matkę, na przykład obniżając ciśnienie krwi lub wywołując nudności.

Inne kobiety wybierają poród „naturalny”, ponieważ chcą mieć większą kontrolę nad procesem porodu, w tym nad zarządzaniem bólem. Mogą też czuć, że rezygnacja z leków pomoże im zbliżyć się do doświadczenia porodowego i lepiej je zapamiętać.

Jakie są zagrożenia?

To oczywiste, że poczujesz ból. Nawet jeśli już urodziłaś dziecko, nie wiesz, jak silny będzie ból podczas następnego porodu ani jak dobrze będziesz w stanie sobie z nim poradzić.

Każda poród, niezależnie od tego, czy używasz leków przeciwbólowych, czy nie, wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak duża utrata krwi lub problemy z pępowiną. Te powikłania mogą być trudniejsze do wykrycia lub leczenia bez interwencji medycznej.

Jeśli zdecydujesz się na poród bez środków przeciwbólowych, możesz pozostać otwarty na inne opcje, takie jak nagłe cięcie cesarskie (cięcie cesarskie), jeśli okażą się one konieczne z medycznego punktu widzenia.

Osoby z ciążami niskiego ryzyka są najlepszymi kandydatami do porodu bez leków przeciwbólowych.

DLACZEGO PORÓD NATURALNY MOŻE NIE BYĆ NAJLEPSZYM OPCJĄ DLA CIEBIE

Jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka, Twój lekarz może zalecić, abyś nie korzystała z opcji „naturalnego” porodu.

Ciążę można uznać za obarczoną wysokim ryzykiem, jeśli:

 • Kobieta ma więcej niż 35 lat
 • alkohol lub narkotyki były stosowane podczas ciąży
 • przeszłaś wcześniej operację macicy, taką jak cesarskie cięcie
 • w przeszłości występowały schorzenia, takie jak cukrzyca, stan przedrzucawkowy lub problemy z krzepnięciem krwi
 • urodzić ma się więcej niż jedno dziecko
 • u kobiety wystąpiły pewne komplikacje w czasie ciąży, takie jak zahamowanie wzrostu płodu lub problemy z łożyskiem.

Czego można się spodziewać podczas „naturalnego” porodu

Pozwalasz, aby poród zaczął się spontanicznie i postępował bez interwencji medycznej, aż do porodu. Twój poród nie jest wywoływany ani przyspieszany, chyba że jest to konieczne z medycznego punktu widzenia.

Jeśli planujesz urodzić dziecko w szpitalu lub ośrodku porodowym, Twój lekarz lub położna może pomóc Ci wybrać najlepszy czas na wizytę. W zależności od preferencji możesz być stale monitorowana, na przykład za pomocą monitora serca płodu, monitorowana tylko w razie potrzeby lub monitorowana w regularnych odstępach czasu, aby upewnić się, że wszystko idzie gładko.

Kiedy Twoje ciało będzie gotowe, poród przez pochwę odbędzie się w najwygodniejszej dla Ciebie pozycji porodowej. Nie będziesz mieć interwencji medycznej, chyba że będzie to konieczne dla bezpieczeństwa lub zdrowia Twojego lub Twojego dziecka.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów porodu, poród „naturalny” wymaga dla każdej z nas innego czasu. Bez interwencji medycznej szyjka macicy rozszerzy się w sposób naturalny i nie otrzymasz leków przyspieszających poród, więc może to potrwać dłużej.

Z drugiej strony interwencje medyczne, takie jak znieczulenie zewnątrzoponowe, mogą również spowolnić poród. Pamiętaj też, że poród często trwa dłużej również w przypadku matek rodzących po raz pierwszy.

Poziom bólu porodu jest również inny dla każdego. Istnieje wiele metod łagodzenia bólu, z których możesz skorzystać.

METODY ŁAGODZENIA BÓLU PODCZAS PORODU

 • techniki oddychania
 • masaż
 • ciepły prysznic lub kąpiel. Możesz także urodzić w wannie, w zależności od tego, co oferuje Twój ośrodek porodowy lub szpital.
 • znalezienie najwygodniejszej dla Ciebie pozycji
 • techniki rozpraszające, takie jak muzyka lub gry
 • poduszka rozgrzewająca lub okład z lodu
 • akupresura
 • wsparcie emocjonalne

W większości przypadków będziesz mogła zostać z dzieckiem zaraz po urodzeniu i, jeśli zechcesz, rozpocząć karmienie piersią, gdy tylko będziesz na to gotowa.

Aby przygotować się do porodu bez interwencji medycznej, upewnij się, że Twój plan porodu jest jasny, a Twój pracownik służby zdrowia, lekarz, położna, lub inne osoby wspierające wiedzą, jak chcesz, aby poród przebiegał.

Możesz także zdecydować się na udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących rodzenia, samodzielnie lub z partnerem, aby dowiedzieć się, czego się spodziewać, a także nauczyć się technik radzenia sobie z bólem i relaksacji. Pamiętaj, aby ćwiczyć te techniki, by znaleźć te, które najlepiej Ci odpowiadają.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*