Poród indukowany – wszystko co musisz wiedzieć

Rozważasz wywołanie porodu? Dowiedz się, dla kogo będzie to dobra opcja i dlaczego taki sposób porodu nie jest dla wszystkich.
Natura kontroluje większość aspektów naszego życia – ale czasami natura potrzebuje delikatnej pomocy. Jeśli lekarz zdecyduje, że poród powinien odbyć się wcześniej i że będzie to lepsze dla Ciebie i Twojego dziecka – może on zasugerować właśnie wywołanie porodu sztucznie.

Indukcja porodu, znana również jako sztuczne wywoływanie porodu, to nagłe rozpoczęcie skurczów macicy w celu zdrowego porodu drogami naturalnymi przed wystąpieniem tych skurczów samodzielnie, aby doprowadzić do zdrowego porodu pochwowego. Twój lekarz prowadzący może zaproponować poród indukcyjny z wielu różnych powodów, które mogą opierać się na aspektach medycznych, jak i powodów zupełnie niemedycznych.

Takimi medycznymi powodami decyzji o indukcji porodu mogą być: zbliżają się dwa tygodnie po terminie, a poród nie zaczął się naturalnie (tzw. Ciąża poporodowa), odejście wód ale bez rozpoczęcia porodu, wokół dziecka nie ma wystarczającej ilości płynu owodniowego, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, oderwanie łożyska itp.
Z kolei przykładem niemedycznego powodu sugerowania przez lekarza indukcji porodu może być fakt, że mieszkasz daleko od szpitala, a wcześniejszy poród był krótki, zatem istnieje ryzyko, że możesz nie zdążyć do szpitala.

Istnieją różne sposoby wywołania porodu. Oprócz naturalnych metod, takich jak stosunek płciowy, olej rycynowy, gorące kąpiele, stymulacja piersi i sutków, akupunktura, suplementy ziołowe, istnieje również wiele technik medycznych i chirurgicznych. Lekarz lub położna mogą np. zdecydować się na użycie leków i innych środków, aby pomóc w otwarciu szyjki macicy i pobudzić skurcze.

Niektóre metody obejmują:

  • Amniotomię, czyli „rozbijanie wody”, w której lekarz robi małą dziurkę w worku owodniowym. To również wzmocni skurcze macicy.
  • Podanie oksytocyny, która jest hormonem przyspieszającym poród, jest zazwyczaj aplikowana ciężarnej poprzez kroplówkę.
  • Wprowadzenie cewnika lub balonu przez lekarza, który następnie rozszerza się, a szyjka macicy się otwiera.
  • Oddzielanie błon, gdy lekarz ręcznie oddziela cienką tkankę worka owodniowego od ściany macicy.

Chociaż w większości przypadków indukcja porodu przebiega bezproblemowo, czasami pojawiają się komplikacje takie jak: infekcja matki lub dziecka, pęknięcie macicy, krwawienie po porodzie, zbyt szybki kurczenie się macicy, które powoduje zmiany tętna płodu lub problemy z pępowiną, a skurcze mogą być bardziej bolesne. Może także wystąpić większe ryzyko depresji poporodowej.
Dlatego przed wyrażeniem zgody na jakąkolwiek procedurę tak ważne jest, aby szczegółowo omówić z lekarzem potencjalne ryzyko dla Ciebie i Twojego dziecka podczas indukcji porodu.
Jednak pamiętaj, że przez cały proces Twoje dziecko będzie stale monitorowane, co pomoże lekarzowi ocenić, czy należy podjąć jakieś dodatkowe kroki.

Pytania, które warto zadać lekarzowi prowadzącemu przed ostateczną decyzją porodu indukowanego:

  • Jaki jest powód takiej decyzji?
  • Jakie są oznaki, że taki poród indukowany sprawdzi się w Twoim przypadku?
  • Jakie rodzaje indukcji rozważa Twój lekarz?
  • Jaki jest Twój termin porodu? (Potwierdź, że data indukcji porodu rzeczywiście przypada po 39. tygodniu ciąży).
  • Jaki jest stan Twojej szyjki macicy?
  • Jaka jest pozycja dziecka?
  • Ile razy Twój lekarz lub położna wykonywał już ten zabieg?
  • Jakie są zagrożenia i korzyści związane z każdą rozważaną procedurą indukcji?
  • Czy będzie to wymagało stałego czy sporadycznego monitorowania?
  • Czy to będzie bolesne? Jakie masz opcje uśmierzania bólu?
  • Jaki jest plan lekarza lub położnej, jeśli wybrana metoda indukcji zawiedzie?
  • Czy Twój lekarz lub położna będą dostępni podczas całego zabiegu?
  • Jeśli procedura trwa bardzo długo, czy będziesz mógł skorzystać z toalety?

Prawdopodobnie myśląc o swoim porodzie nie rozważałaś sposobów indukcji. Cóż… staraj się zachować otwarty umysł! Poród wywoływany sztucznie oczywiście różni się od tego naturalnego, ale to nie znaczy, że masz powód do zmartwień, są tego także plusy!
Poświęć chwilę, aby zastanowić się, co myślisz o swoim porodzie i planie tego porodu. Psychiczne i emocjonalne aspekty porodu są bardzo skomplikowane, a wywołanie porodu sztucznie ma zarówno swoje korzyści jak i ryzyko.

Co może pomóc, aby obniżyć stres związany z porodem?

Nie stresuj się. Nie pozwól, aby oczekiwanie na rozpoczęcie porodu wytrąciło Cię ze spokoju. Możesz zaopatrzyć się w różne formy rozrywki – zapakuj swojego laptopa i zgrane filmy lub seriale, weź ulubioną książkę i z takim asortymentem udaj się do szpitala.
Spakuj notes i poświęcić kilka minut na zapisanie swoich myśli o porodzie. Stwórz playlistę z muzyką, kiedy potrzebujesz uspokojenia i dobrego nastawienia.
Zjedz coś lekkiego, a następnie spróbuj się załatwić. Większość praktykujących mówi, że po rozpoczęciu skurczów nie ma jedzenia. Przed pójściem do szpitala zjedz lekki posiłek w domu… a potem udaj się do swojej toalety. Poczujesz się znacznie lepiej.

Daj swojemu partnerowi pozwolenie na oddech. Jeśli indukcja trwa dłużej niż 12 – 24 godziny, pozwól swojemu partnerowi na oddech świeżego powietrza. Znudzony partner może zmienić się w irytującego towarzysza porodu, więc pozwól swojemu partnerowi spakować własną torbę do szpitala ze swoimi formami rozrywki. Powiedz mu, żeby zapakował przekąski i wygodną poduszkę.
I najważniejsze – Zaakceptuj całą sytuację i nie obwiniaj siebie o nic. Będzie dobrze! Porozmawiaj z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy mieli już doświadczenie z indukcją porodu i przestać już googlować frazę ,,poród indukowany’’. To normalne, że jesteś zdenerwowana, ale spróbuj odetchnąć i się zrelaksować.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*