Pierwsze objawy porodu

Oczekiwanie na moment porodu, jest dla każdej kobiety, niezwykle emocjonującym czasem. Kiedy organizm jest gotowy, by wydać na świat nowe stworzenie, wysyła bardzo specyficzne sygnały. I choć każda kobieta jest inna i każdy poród również – istnieje kilka jego oznak, które są podobne dla wszystkich ciężarnych.

Wczesne objawy porodu

Organizm kobiety przygotuje się do porodu w ostatnich tygodniach ciąży. W tym etapie możemy wyróżnić dwie zasadnicze zmiany, mianowicie:

  • syndrom tzw. wicia gniazda. Zachowanie kobiet na tym etapie dużo zdradza. Zmiany hormonalne zachodzące w jej organizmie, odpowiadają również za wahanie nastrojów. Zbliżające się rozwiązanie można poznać po ciężarnej, którą raz rozpiera energia – momentalnie potrafiąca zmienić się w melancholię.
  • obniżenie brzucha stanowi kolejny objaw zbliżającego się porodu. Nie jest on równoznaczny z tym, że za moment będziemy świadkami akcji porodowej. Nie mniej jednak to istotny sygnał dla przyszłej mamy, że niedługo powita na świecie swojego bobasa. Na tym etapie główka dziecka może uciskać na pęcherz, więc przyszłe mamy muszą dosyć często odwiedzać toaletę.
  • skurcze Braxtona-Hicksa to tzw. skurcze przepowiadające. Są nieregularne i nie muszą być bolesne, choć mogą. Pojawiają się po 37 tygodniu ciąży.

Pierwsze objawy porodu

Kiedy skurcze ciężarnej staną się intensywniejsze, częstsze i cykliczne – powinna ona udać się do szpitala. To jednak nie powód do paniki i stresu. Akcja porodowa podzielona jest na 3 fazy, a pierwsza z nich może trwać nawet kilkanaście godzin. Istnieją tak naprawdę dwa główne sygnały, zwiastujące nadejście porodu.

  • przerwanie błon płodowych lub odejście wód płodowych – wyciek z pochwy czasem jest mniej lub bardziej intensywny, może wystąpić jeszcze przed skurczami. Niemniej jednak jest to sygnał, który zwiastuje szybkie znalezienie się na porodówce.
  • nieprzyjemna biegunka może być również bezpośrednią oznaką rozpoczynającego się porodu. Organizm kobiety samoistnie oczyszcza się przed narodzinami potomka.

Jakie rodzaje sytuacji warto brać za pewnik tuż przed porodem?

  • skurcze pojawiają się z regularnością 8 minut,
  • każdy skurcz zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje w przód, nisko w krocze,
  • zmiana pozycji lub aktywności nie spowalnia i nie zatrzymuje skurczów,
  • może pojawić się krwawa wydzielina.

Nietypowe objawy porodu

Obok tych powszechnie znanych typowych objawów porodu, istnieją również te nietypowe. Należą do nich m.in.:

  • uczucie potężnego głodu – kobieta wówczas odczuwa nieustanną chęć jedzenia. Organizm w ten sposób gromadzi energie i potrzebne siły do stawienia czoła ogromnemu wysiłkowi, jakim jest poród.
  • jadłowstręt – jedne z przyszłych mam odczuwają głód, inne zaś jadłowstręt, połączony z mdłościami i wymiotami. Czasem zdarza się tak, że ciężarna musi zmierzyć się z całym powyższym „pakietem”.
  • gorączka, dreszcze lub torsje, które mogą występować również w trakcie porodu.
  • wahania nastrojów od skrajnej ekscytacji, aż po głęboki smutek a nawet lęk. W niektórych przypadkach obserwuje się objawy depresji. Na szczęście tych negatywnych emocji notuje się bardzo niewiele.

Należy pamiętać, że pojawiające się syndromy porodu, mogą u każdej z kobiet wyglądać nieco odmiennie. Bez względu na wszystko, należy zachować względny spokój i pamiętać, że oddech jest wtedy najważniejszy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*