Pielęgnacja noworodka – czym jest?

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest jedną z najważniejszych i podstawowych rzeczy dla utrzymania jego zdrowia. Ciało noworodka, zwłaszcza od razu po urodzeniu wymaga szczególnej troski, pielęgnacji a przede wszystkim delikatności od drugiej osoby. Skóra malucha jest wyjątkowo wrażliwa i bardzo delikatna, dlatego tylko dzięki ostrożności, a także wprowadzeniu prawidłowej pielęgnacji jesteśmy w stanie uniknąć wielu problemów związanych ze skórą dziecka. W dalszej części artykułu przedstawię kilka podstawowych i najważniejszych zasad dotyczących codziennej pielęgnacji skóry noworodka.

Pielęgnacja noworodka

Do najważniejszej, podstawowej i regularnej pielęgnacji noworodka jest jego kąpiel, która na początku powinna być wykonywana nie częściej niż dwa lub trzy razy w tygodniu. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry maluszka. W codziennej pielęgnacji przede wszystkim nie powinno zabraknąć przemywania twarzy, a także oczu, okolic pośladków czy miejsc zgięć ciała dziecka ciepłą wodą. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę podczas kąpieli na kikut pępowinowy, który pod żadnym pozorem nie powinien być zakryty przez wodę.

Zwracajmy również uwagę na otoczenie. W czasie kąpieli nie powinno być przeciągów. Najlepiej wykonywać ją w pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest niższa niż 21 stopni Celsjusza, natomiast temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni. Przygotowując się do kąpieli ogromną uwagę powinniśmy zwrócić na kosmetyki, które odgrywają kluczową rolę podczas tej czynności. Powinno się przede wszystkim używać płynów, które w swoim składzie zawierają emolienty. Natomiast po kąpieli noworodka najlepiej owinąć w ciepły ręcznik, nie pocierając przy tym jego skóry, tylko delikatnymi ruchami osuszać ciało.

Kolejnym ważnym elementem w pielęgnacji jest nawilżenie skóry dziecka. W przypadku, gdy skóra jest gładka, zdrowa i nie ma widocznych śladów przesuszenia nie musimy stosować środków pielęgnacyjnych. Natomiast jeśli zaobserwujemy widoczne zmiany i suchość, możemy zastosować emolienty. Kolejną, bardzo istotną zasadą w pielęgnacji jest dbanie o skórę pośladków malucha. Często pojawiają się odparzenia wywoływane przez noszenie pieluszek, dlatego ważna jest regularna kontrola. W przypadku wystąpienia takiego problemu lub zaczerwienienia należy użyć kremu przeciw odparzeniom, a także często zmieniać pieluszkę i starać się w miarę możliwości wietrzyć skórę niemowlaka. Należy pamiętać, żeby skóra w tych okolicach zawsze była sucha i czysta.

Zmieniając pieluszkę, zawsze przemywajmy skórę za pomocą wody z dodatkiem środka myjącego, po czym możemy użyć profilaktycznie maści nawilżającej. Pojawiają się czasami sytuację, w których warto zrezygnować z kąpieli, a zamiast niej wykonać pielęgnacje na sucho. Dzieje się to zazwyczaj w momentach, kiedy rodzice nie są w stanie zapewnić dziecku odpowiednich warunków do bezpieczeństwa i kąpieli, na przykład poza domem czy w czasie choroby maluszka. Wtedy należy wykonać pielęgnację na przewijaku, na sucho. Wystarczy przygotować kilka rzeczy: miseczkę z ciepłą wodą, płyn do kąpieli dla dzieci bądź emolient, gąbkę, myjkę czy płatki kosmetyczne, a także ręczniki. Jeden należy położyć w miejscu przewijania, natomiast drugi posłuży nam do wytarcia dziecka.

Konieczne będzie również posiadanie ubranka na zmianę, pieluszki jednorazowej, oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Dziecko należy ułożyć na przewijaku, przykrywając je ręcznikiem, aby nie zmarzło. Mycie powinniśmy rozpocząć od buzi, powoli schodząc do dołu, nie zapominając o umyciu rączek. Wilgotną skórę należy osuszyć bardzo delikatnie ręcznikiem lub pieluszką tetrową. Ostatnią z najważniejszych zasad w trakcie pielęgnacji, jest dbanie o higienę kikuta pępinowego.Wydaje się dość trudny etap, który sprawia wielu rodzicom problem i zakłopotanie. Kikut pępinowy, jest pozostałością po przecięciu pępowiny, który po 11-14 dniach odpada samodzielnie. Należy pielęgnować go raz dziennie po kąpieli bądź kontaktu z moczem czy też stolcem. Do jego odpowiedniej pielęgnacji warto przygotować wacik czy gazę jałową oraz płyn do dezynfekcji bez alkoholu, delikatny dla skóry.

Na samym początku należy nałożyć preparat na kikut i chwilę odczekać, w celu wchłonięcia się substancji aktywnych, a następnie osuszyć powierzchnię gazikiem lub wacikiem. Kolejnym krokiem jest odsunięcie kikuta do góry, aby móc dokładnie oczyścić skórę pod nim. Taki zabieg powtarzamy do momentu całkowitego wygojenia pępka. Istotne jest również, aby skóra w tym miejscu była sucha, co zapobiegnie podrażnieniom lub ewentualnym infekcjom. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian bądź nieprzyjemnego zapachu, zaczerwienienia czy obrzęku należy skontaktować się z położną bądź lekarzem.

Podsumowanie

Podsumowując pielęgnacja noworodka nie należy do najłatwiejszych czynności. Wymaga od nas wiele doświadczenia, wiedzy a także systematyczności i uwagi. Pamiętajmy jednak, że kąpiel dziecka pozwala na zbliżenie do malucha i wytworzenie pomiędzy rodzicami wyjątkowej więzi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*