Objawy ciąży w pierwszych miesiącach

Pierwsze miesiące ciąży przynoszą dużo zmian zachodzących w ciele kobiety, ale pierwsze objawy ciąży nie są zawsze tak oczywiste, jak się wydaje. Każdy organizm inaczej nieco reaguje na ciążę. Jednak niektóre symptomy są charakterystyczne dla niemal wszystkich ciężarnych. Sprawdź zatem, jak rozpoznać objawy ciąży w pierwszych miesiącach i jakie zmiany wówczas zachodzą?

Najbardziej charakterystyczne objawy ciąży

To najbardziej charakterystycznych objawów należą zmiany nastroju. Po krótkiej euforii, może przychodzić smutek, przerażający się w rozdrażnienie. Kobieta może czuć melancholię, która łączy się z drugim objawem, jakim jest spadek energii. Senność i zmęczenie są znakiem, że organizm wszedł w fazę uruchomienia wszystkich swoich zasobów, aby umożliwić, jak najlepszy rozwój dla płodu. Nudności są również niezmiernie charakterystycznym objawem ciąży i większość kobiet doświadcza ich z różnym natężeniem. Nudności i wymioty często są tak silne, że nie sposób jest normalnie funkcjonować. Innym symptomem świadczącym o tym, że kobieta jest w ciąży są zachcianki lub brak apetytu na niektóre potrawy. Często są to dania i produkty, po które kobiety nigdy wcześniej nie sięgały lub robiły to okazjonalnie. Ostatnim z najbardziej wyraźnych objawów ciąży jest fakt zatrzymania miesiączki. Zdarza się jednak, ale przeważnie tylko na początku, drobne plamienie, które mieści się w granicach normy. Do braku miesiączki dochodzi też bolesność i drażliwość piersi.

Czy objawy dają stuprocentową pewność?

Objawy charakterystyczne dla ciąży mogą być niestety odebrane mylnie. Często zdarza się, że na przykład spadek nastroju lub złe samopoczucie, takie jak nudności czy senność są spowodowane schorzeniami. Oczywiście, jeśli kobieta stara się o dziecko i była wcześniej zdrowa, pojawienie się objawów charakterystycznych dla ciąży, prawie na pewno oznacza ciążę. Jednak jeśli kobieta cierpiała wcześniej na jakieś dolegliwości, a ponadto stosuje antykoncepcję i nie planowała zajść w ciążę, symptomy te mogą być spowodowane chorobą. Zdarza się również, o to dosyć często, że w pierwszym miesiącu kobieta ciężarna nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

Obecnie, najprostszym i najłatwiejszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy jest się w ciąży, jest wykonanie domowego testu ciążowego. Dla pewności możemy kupić kilka takich testów, na przykład trzy. Innym sposobem jest także badanie krwi, ale w dzisiejszych czasach, kobiety same wykonują testy w domu, a jeśli test potwierdza przypuszczenia, wówczas podczas wizyty u lekarza wykonywane są niezbędne badania.

Objawy mało charakterystyczne

W pierwszym miesiącu ciąży mogą wystąpić też objawy mało charakterystyczne. Należą do nich na przykład lepsze samopoczucie i wzrost energii. Zdarza się to jednak na tyle rzadko i dotyczy przede wszystkim kobiet, które były już wcześniej w ciąży kilkakrotnie i których organizm zdążył się przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy. Kobieta, która wie, że spodziewa się dziecka, powinna także od tego momentu unikać alkoholu i i mych używek, takich jak papierosy. Nawet jeśli test nie został jeszcze wykonany, ale istnieje jedynie podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, należy profilaktycznie zrezygnować z używek i starać się prowadzić zdrowy tryb życia. Pierwszy miesiąc ciąży jest kluczowy dla rozwoju płodu i często w tym pierwszym okresie dochodzi do poronienia, zwłaszcza, gdy kobieta bagatelizuje charakterystyczne objawy. Dlatego warto zachować daleko idącą ostrożność i zrezygnować z alkoholu, papierosów, a także sportów wysiłkowych czy wyczynowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*