Kiedy można zrobić test ciążowy?

Dlaczego warto wykonać test ciążowy?

Zazwyczaj, jeśli kobieta zauważa u siebie pierwsze oznaki ciąży, decyduje się wykonać test ciążowy w domu. Warto to robić, ponieważ jest to tania, łatwa i ogólnodostępna metoda sprawdzenia, czy doszło do zapłodnienia. Test ciążowy można kupić w wielu miejscach, na przykład w drogerii czy supermarkecie, albo aptece. Działanie testu ciążowego polega na wykryciu gonadotropiny komórkowej – w skrócie hCG. Jest to tak zwany hormon ciążowy, którego obecność świadczy o tym, że zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się. Wiarygodność testu zależy od daty jego wykonania, a także prawidłowego sposobu.

Jak i kiedy wykonać test ciążowy, aby był wiarygodny?

Wiarygodność testów ciążowych jest na wysokim poziomie, więc przed wizytą u lekarza specjalisty warto wykonać taki test samodzielnie, w domu. Możesz wybrać:

  • test strumieniowy – wykonuje się go za pomocą umieszczenia testu w strumieniu moczu, albo w naczyniu z moczem,
  • test paskowy – to forma pasków, które należy umieścić w moczu,
  • test płytkowy – według wielu kobiet najwygodniejszy rodzaj testu ciążowego, w zestawie znajdziesz pipetkę za pomocą której pobiera się mocz, później wystarczy odpowiednią ilość próbki nanieść na dołączoną płytkę i poczekać cierpliwie na wynik.

Domowe testy ciążowe mają różną czułość, od niej zależy to, w którym tygodniu ciąży potrafią ją skutecznie potwierdzić. Żaden test nie da ci jednak 100 % pewności, dlatego warto po jego wykonaniu umówić się na wizytę u ginekologa. Domowy test ciążowy najlepiej wykonać po upływie dziesięciu dni od możliwego zapłodnienia. Pamiętaj, że testy mogą być wadliwe, dlatego warto zaopatrzyć się i wykonać trzy takie testy. Test ciążowy najlepiej wykonać rano, wcześniej dokładnie zapoznając się z instrukcją dołączoną do opakowania. Testy najczęściej pokazują wynik w formie kresek. Jedna kreska jest odpowiedzialna za prawidłowość wykonania testu, druga za wynik. Jeśli, po upływie potrzebnego czasu, na teście pojawi się jedna kreska oznacza to, że test został wykonany poprawnie, ale nie wykrył ciąży. Jeśli na teście pojawią się dwie kreski oznacza to, że test został wykonany poprawnie i wykrył ciążę. Pamiętaj, że nawet blada i słabo widoczna druga kreska, najprawdopodobniej oznacza, że jesteś w ciąży. W takim wypadku koniecznie umów się na wizytę do lekarza specjalisty, który potwierdzi albo wykluczy ciążę.

Test może dać wynik pozytywny, ale niekoniecznie musi on oznaczać ciążę. Wynik pozytywny może także oznaczać:

  • ciążę pozamaciczną
  • poronienie, do którego doszło w ostatnim czasie
  • różne choroby, na przykład tarczycy, torbiele na jajnikach
  • początkowy okres menopauzy
  • efekt działania niektórych leków, takich jak leki psychotropowe, antyhistaminowe czy silne środki przeciwbólowe

Podsumowanie

Kobieta, która decyduje się wykonać test ciążowy na pewno ma ku temu powód, na pewno też jak najszybciej chciałaby poznać jego wynik. Jednak cierpliwość jest w tej kwestii bardzo potrzebna, ponieważ domowy test ciążowy, wykonany w nieodpowiednim czasie nie da wiarygodnych wyników. Test ciążowy najlepiej wykonać po upływie około dziesięciu dni, od daty możliwego zapłodnienia. Pamiętaj, żeby przed jego wykonaniem dokładnie zapoznać się z instrukcją, dołączoną do opakowania i postępować zgodnie z jej zaleceniami. Domowy test ciążowy najlepiej wykonać rano, wtedy wyniki będą najbardziej wiarygodne. Domowe testy ciążowe mają wysoką skuteczność, mogą być jednak wadliwe. Warto więc wykonać trzy takie testy aby mieć większą pewność. Tego typu testy ciążowe mogą dać także pozytywny wynik w przypadku niektórych chorób, albo przyjmowania niektórych leków. Warto więc zawsze po wykonaniu takiego testu, umówić się na wizytę u lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*