Karmienie piersią – problemy

Zastanawiasz się, w jaki sposób karmić swoje nowo narodzone dziecko? Pamiętaj, że WHO rekomenduje karmienie malucha piersią. Jest to najzdrowsza forma przekazywania dziecku pokarmu. Oczywiście, nie w każdej sytuacji, karmienie niemowlaka piersią będzie możliwe. Jeżeli początkowo pojawią się jakieś problemy, nie przejmuj się nimi. Spróbuj znaleźć rozwiązania. W naszym poradniku przedstawiamy kilka najczęstszych problemów, z jakimi borykają się świeżo upieczone mamy. Daj czas zarówno sobie, jak i swojemu dziecku na to, aby wspólnie wypracować najwygodniejszą pozycję karmienia. Nie spiesz się z niczym i nie denerwuj się. Pamiętaj, że dziecko odczuwa Twój stres.

Jakie mogą być najczęstsze problemy z karmieniem piersią?

Problemów z karmieniem piersią może być wiele. Sytuacja ta jest jednak niezwykle indywidualne. Niektóre kobiety nie będą miały żadnych problemów i karmienie piersią w sposób naturalny stanie się ich wyborem, a inne młode mamy będą niestety musiały zmierzyć się z szeregiem różnych niedogodności związanych z karmieniem niemowlaka własną piersią. Wśród najczęstszych problemów można wymienić między innymi zbyt małą ilość mleka, ból odczuwany podczas zasysania pokarmu przez malucha, nadmierna laktacja, niechęć dziecka do pobierania pokarmu bezpośrednio z piersi. Na każdy z tych problemów trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy karmisz dziecko prawidłowo lub nie możesz znaleźć remedium na niedogodności związane z karmieniem piersią, to skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Co zrobić, gdy ilość mleka w piersiach nie zaspokaja potrzeb dziecka?

Poziom laktacji może być zależny od kilku czynników. Duży wpływ na to, czy w Twoich piersiach będzie dużo, czy mało mleka ma gospodarka hormonalna Twojego organizmu. Z początku, zaraz po porodzie, ilość mleka może być niewielka, co będzie powodowało problemy z zaspokojeniem apetytu niemowlaka. W pierwszym tygodniu po porodzie sytuacja ta powinna się jednak unormować. Jeżeli tak się jednak nie stanie, to koniecznie omów ten problem z lekarzem. Specjalista będzie mógł określić konkretną przyczynę zbyt skąpej laktacji. Obserwuj też to, czy waga dziecka nie zmienia się w sposób zbyt drastyczny. Jeżeli maluch nie traci w zawrotnym tempie na wadze, to może się okazać, że początkowo, niewielka ilość pokarmu, jaką od Ciebie otrzymuje, jest dla niego wystarczająca. Chcesz pobudzić laktację? Spróbuj przystawiać dziecko do piersi tak często, jak tylko będzie miało na to ochotę. Pamiętaj także o tym, aby się zdrowo odżywiać. Wypoczywaj w każdej wolnej chwili. Dobrze odżywiony i wypoczęty organizm, to większa szansa na to, że laktacja w końcu będzie prawidłowa.

Karmienie piersią boli – dlaczego tak się dzieje?

Kolejny problem, na który bardzo często skarżą się kobiety karmiące piersią, to ból odczuwany po przystawieniu malucha do piersi. Jego powodem mogą być obolałe brodawki. Jeżeli Twoje brodawki zaczynają krwawić, to zgłoś się na konsultacje do lekarza. Zastanów się także nad tym, czy maluch w prawidłowy sposób jest ułożony podczas karmienia. Możliwe, że dziecko źle chwyta brodawkę, co może powodować bolesne uszkodzenia. Pamiętaj, że pozycji do karmienia dziecka jest najmniej kilka. Wypróbuj alternatywne sposoby przystawiania dziecka do piersi, zanim całkowicie porzucisz myśl o tym, aby karmić dziecko w sposób naturalny.

Niekontrolowany wyciek mleka z piersi

To zdecydowanie nieprzyjemna dolegliwość. Najczęściej przytrafia się w pierwszych kilku dniach karmienia piersią, choć może się zdarzyć i tak, że kobieta będzie się zmagała z tym problemem również i w późniejszym okresie. Problem ten powinien rozwiązać się samoistnie. Ty za to możesz się zastanowić nad tym, co zrobić, aby niekontrolowany wyciek mleka z piersi nie wpływał niekorzystnie na Twoje codzienne funkcjonowanie. Zadbaj o to, aby w odpowiedni sposób chronić swoje ubrania. Jeżeli nie zabezpieczysz odpowiednio stanika (np. wkładką laktacyjną), to na Twojej bluzce pojawi się wielka plama. Z kolei, gdy zdarzy się taka sytuacja, że Twój organizm będzie produkował większe ilości mleka, niż dziecko na bieżąco jest w stanie przyjąć, to ręcznie odciągaj mleko. W takim przypadku, jeżeli wypływ mleka jest zbyt intensywny, to zadbaj o prawidłową, komfortową pozycję karmienia dziecka, a nadmiar pokarmu na bieżąco wycieraj. Zachowaj spokój i zadbaj o odpowiednią atmosferę karmienia, wówczas dziecko będzie o wiele chętnie przyjmowało pokarm.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*