Jak wygląda pierwsza wizyta położnej po porodzie?

Pomoc i wsparcie po porodzie

Pierwsze chwile w domu maluszka są bardzo ważne. Mogą być także trudne, szczególnie jeśli to twoje pierwsze dziecko. Wsparcie i pomoc przydadzą się zarówno mamie jak i tacie dziecka w tych ważnych chwilach. Położna to wykwalifikowany pracownik, który zapewni ci pomoc, doradztwo i właśnie tak ważne w tym czasie wsparcie.

Pierwsza wizyta położnej po porodzie

Pierwsza wizyta położnej po porodzie, to tak zwana wizyta patronażowa. Taka wizyta przyda się zarówno przy pierwszym, jak i przy kolejnych dzieciach. Zazwyczaj mamy mają wiele pytań dotyczących połogu, opieki nad dzieckiem i jego odpowiedniej pielęgnacji. Położna rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli cennych rad. Taka pomoc przysługuje każdej kobiecie, przez okres ośmiu tygodni po porodzie, taka pomoc składa się z sześciu wizyt. Wybór położnej należy do rodziców, więc masz swobodę w tym zakresie. Wyborem odpowiedniej osoby najlepiej zająć się jeszcze przed planowaną datą porodu. Lekarz rodzinny czy ginekolog na pewno mogą doradzić w tej kwestii, polecić zaufaną i doświadczoną osobę. Przed porodem najlepiej zadzwoń do wybranej położnej i daj jej znać, że chciałabyś aby towarzyszyła ci po porodzie.

Wizyta położnej trwa zazwyczaj około godzinę. Jest to czas dla ciebie na zadawanie wszelkich trapiących cię pytań, rozwianie wątpliwości dotyczących połogu i pielęgnacji maluszka. Warto zapytać o kolki, szczepienia, dietę podczas karmienia piersią, karmienie piersią. Warto też poprosić o instrukcję odpowiedniego kąpania dziecka, przewijania i ubierania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub zauważysz w zachowaniu dziecka coś, co cię niepokoi także warto powiedzieć o tym położnej.
Położna także oceni jak ma się dziecko, czy jest zdrowe. Może także ocenić jak goi się krocze po porodzie naturalnym czy blizna po cesarskim cięciu. Dzięki położnej dowiesz się także jak przystawiać dziecko do piersi i jak rozpoznać, kiedy się najadło. Maluszek po porodzie może liczyć na ocenę prawidłowości gojenia pępka, położna sprawdzi również czy żółtaczka fizjologiczna minęła i czy skóra noworodka wygląda prawidłowo.

Pamiętaj, że położna jest dla ciebie. Nie jest to pracownik, który przychodzi po to aby kontrolować ciebie, twoje mieszkanie czy poziom opieki nad dzieckiem. Położna ma pomóc, doradzić i być dla was wsparciem w tych pierwszych chwilach razem. Wizyta patronażowa nie jest obowiązkiem, jeśli więc z jakiegoś powodu nie masz na nią ochoty, nie musisz się na nią zgadzać.

Podsumowanie

Pierwsze chwile noworodka w domu są pięknie i niepowtarzalne. Rodzice mogą jednak mieć dużo pytań i wątpliwości, dlatego właśnie patronażowa wizyta położnej jest bardzo ważna. Położna oceni stan zdrowia mamy i maluszka, skontroluje czy wszystko po porodzie przebiega prawidłowo. Położna to profesjonalistka, która posiada rozbudowaną wiedzę na temat dzieci i okresu połogu. Dzięki wizycie położnej dowiesz się wielu przydatnych rzeczy, które są niezbędne do prawidłowej opieki nad noworodkiem.

Położna odpowie na każde nurtujące pytanie i rozwieje wszelkie wątpliwości. Nawet, jeśli wydaje ci się, że pytanie które chcesz zadać jest głupie, zadaj je. Położne mają zazwyczaj duże doświadczenie i słyszały już najróżniejsze pytania. Nie musisz więc wstydzić się czy krępować, śmiało korzystaj z wiedzy i pomocy położnej. Wizyta nie jest obowiązkowa, nie musisz więc zgadzać się na nią jeśli nie chcesz, albo nie czujesz takiej potrzeby. Wybór położnej należy do ciebie, warto już przed planowaną datą porodu znaleźć odpowiednią osobę i skontaktować się z nią.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*