Jak ubrać noworodka

Ogromna ilość wszystkich kolorowych malutkich ubranek dla noworodków bardzo łatwo może przytłoczyć nowych rodziców. Jednak prawda jest taka, że Twoje małe niemowlę nie potrzebuje wielu różnorodnych strojów, a do tego może się okazać, że szybko z nich wyrośnie i będą za małe. Najważniejsze jest to, aby nasz maluszek był bezpieczny i żeby było mu komfortowo i wygodnie. Jak więc ubierać noworodka i na co zwrócić uwagę kupując ubranka dla dziecka?
Oczywiście wygoda i praktyczność są w tej kwestii najważniejsze. A ubranka powinny być przyjazne i nieszkodliwe dla niezwykle wrażliwej skóry dziecka. Na co zwrócić uwagę kupując ubranka dziecięce?

Wybieraj ubrania, które można prać w pralce – pewnie nie będziesz mieć czasu ani energii na częste pranie ubranek ręcznie. Pamiętaj też o tym, aby wyprać nowe ubrania dziecka, zanim je założy po raz pierwszy, aby usunąć zanieczyszczenia i zmiękczyć materiał, by był jak najbardziej przyjemne dla skóry. Warto poszukać miękkich, naturalnych włókien, takich jak organiczna bawełna lub bawełniany polar, które nie podrażnią delikatnej skóry dziecka. Do tego przed zakupem danego ubranka upewnij się, że ubrania Twojego dziecka są względnie bezpieczne. Sprawdź, czy wszelkie guziki lub małe ozdoby na ubraniu są dobrze przymocowane, aby zmniejszyć ryzyko zadławienia. Staraj się wybierać ubrania, które można rozpiąć się z przodu, a to znacznie ułatwi ubieranie maluszka i zmianę pieluszek – świetnie sprawdzają się także dobrze znane wszystkim body dziecięce, które jest zapinane pod krokiem, co pomaga utrzymać pieluszki w odpowiednim miejscu i z łatwością przewinąć maluszka.

Warto wybierać proste ,,w obsłudze’’ ubranka. Jeśli jesteś w miejscu publicznym, chcesz jak najszybciej przewinąć swoje dziecko. Dlatego nie wybieraj ubranek, w których jest wiele guzików, kokardek i warstw. Taki piękne bogato ozdobione ubranka lepiej schować na specjalne okazje.
Nie kupuj zbyt dużo ubranek! Postaraj się nie szaleć zbytnio w kwestii kupna odzieży dla swojego malucha. A już w szczególności nie kupuj masy ubrań jeszcze przed narodzinami dziecka. Nie znasz przecież jeszcze rzeczywistego rozmiaru malucha i przez to możesz skończyć z szafą pełną rzeczy, które są zbyt małe. Większość dzieci NIENAWIDZI też, ubranek, które są naciągane przez głowę, więc upewnij się, że dekolty w ubraniach są wystarczająco rozciągliwe, żeby można było je łatwo założyć i zdjąć.

Jak natomiast ubrać dzieciątko do snu?

Noworodki bardzo szybko marzną i mają problemy z regulacją temperatury ciała, dlatego piżamy z nogawkami to jeden z najpopularniejszych typów piżamek dla maluchów. To doskonały wybór na noc, zwłaszcza gdy temperatura na dworze jest dość niska. Jeśli Twój maluch potrzebuje dodatkowej warstwy cieplnej, spróbuj dodać grubszy bawełniany lub polarowy specjalny kocyk do noszenia.
Jeśli temperatura w nocy jest jednak dość wysoka i stabilna, połóż dziecko do spania w body i przewiń kocykiem. Naturalne tkaniny bawełniane to wspaniały wybór na zapewnienie dziecku dodatkowej warstwy, która je ogrzeje. Pamiętajmy jednak by nie kłaść niepotrzebnych poduszek i wielu pieluszek, gdyż to niesie za sobą bardzo niebezpieczne ryzyko tzw. Śmierci łóżeczkowej.

Poza trudnymi decyzjami w wyborze ubranek, wyzwanie stanowi również samo przebranie czy ubranie dziecka. Jak zmienić ubranie noworodka?

Ponieważ noworodek nie może manewrować głową ani szyją, ważne jest, aby ubierać je z najwyższą starannością i delikatnością. Niewłaściwa technika może powodować dyskomfort, a nawet podrażniać skórę dziecka. Na początku delikatnie rozciągnij dekolt, aby utworzył szeroki otwór na główkę dziecka. Trzymając obie ręce po obu stronach kołnierza, ostrożnie naciągnij koszulkę na głowę dziecka. Jeśli to konieczne, możesz podtrzymywać szyję dziecka swoją ręką. Dbaj o to, aby otwór bluzeczki był na tyle szeroki, aby nie dotykał uszu ani włosów dziecka. Gdy ubranie zostanie bezpiecznie założone na głowę i szyję dziecka, sięgnij do tyłu pociągnij dolną zakładkę body lub pozostała część materiału koszulki w dół plecków. Ten krok ułatwi wsunięcie rąk do rękawów. Aby to zrobić, odciągnij lewy rękaw na bok, a następnie zbierz jak najwięcej materiału – jak podczas zakładania rajstop. Jedną ręką przytrzymaj ramię dziecka, a drugą przeprowadź rękaw przez jego ramię. Upewnij się, że rękaw nie zahaczy się o paluszki. Zrób to samo na drugiej stronie. Gdy ramiona twojego malucha znajdą się w rękawach, pociągnij pozostałą część koszulki lub body w dół. Teraz możesz bezpiecznie zapiąć ubranko.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*