Jak sprawić, by dziecko rosło w miłości?

Dzieci są ważne

Moment przyjścia dziecka na świat, jest dla rodziców i jego najbliższych osób bardzo ważny. Rodzina to pierwsze i zarazem najważniejsze środowisko wychowawcze, z którym spotyka się dziecko. Wychowanie to bardzo ważna kwestia, z którą mierzą się rodzice. Nie tylko oni muszą włożyć w to pracę. Najbliższe otoczenie dziecka, składające się najczęściej z dziadków, cioć i wujków także ma dla jego rozwoju ważne znaczenie. Najlepszą metodą wychowawczą dla dziecka, jest metoda oparta na miłości. Jeśli zdecydujesz się na nią, twoje dziecko wyrośnie na empatycznego, ale i pewnego siebie człowieka.

Dziecko powinno rosnąć w miłości

Miłość jest bardzo ważna w życiu dziecka. Dzięki niej czuje wsparcie i uczy się jak budować prawdziwe, mocne relacje. Okazuj mu więc tej miłości jak najwięcej. Miłość, to nie tylko słowa, ale też gesty i czyny. Przejawem miłości jest dbanie o zaspokojenie potrzeb dziecka, zarówno tych podstawowych jak i tych ze sfery uczuciowej. Dziecko musi czuć wsparcie i zrozumienie, aby wzrastać w poczuciu szczęścia i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że dziecko to także człowiek. Ma prawo do swojego zdania i swoich wyborów niezależnie od tego, czy jego sprawy są dla ciebie czymś wielkim. Ogromny problem dziecka może wydawać się dla jego rodzica, dorosłego człowieka, czymś błahym. Nie mów dziecku, że jego problemy nic nie znaczą, że tak naprawdę nie są prawdziwymi problemami. Daj mu wsparcie i zrozumienie.

Dziecko ma prawo być sobą, a rodzic powinien je kochać i akceptować w pełni, takim jakim jest. Takie podejście daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, co jest bardzo ważne w procesie jego rozwoju. Traktuj więc dziecko jak człowieka, który może być takim jakim jest. Pozwól dziecku popełniać błędy, ponieważ dzięki nim może się uczyć i doświadczać. Nie porównuj jego poczynań czy wyników do innych. To, że koleżanka z klasy ma bardzo dobre oceny z matematyki nie oznacza, że twoje dziecko jest w jakiś sposób gorsze. Każdy człowiek ma swoje mocne i słabe strony. Szkoła jest ważna, ale nie najważniejsza. Na pewno twoje dziecko jest w czymś bardzo dobre, wspieraj je w drodze do poznania co jest jego mocną stroną, umożliwiaj mu rozwój w kierunku, w którym chce się rozwijać. Nie blokuj jego pasji i energii, bo tobie wydaje się, że droga którą wybiera nie jest dla niego najlepsza.

Bądź dla dziecka zarówno rodzicem, jak i przyjacielem. Jeśli chcesz mieć dobry kontakt ze swoim dzieckiem, musi ono mieć pewność, że nie będziesz go oceniać, a wspierać i pomagać. Dzieci, które nie mają zaufania do swoich rodziców, nie mówią im bardzo wielu ważnych rzeczy, a to codziennie doprowadza na całym świecie do tragedii. Niech dziecko czuje, że może ci zaufać i powierzyć ważne sprawy, a także prosić o dobrą radę.

Nie stosuj kar fizycznych! Takie kary są niedozwolone, mówi o tym na przykład Konwencja o prawach dziecka. Wciąż popularne klapsy, to żadna metoda wychowawcza. Takie kary zawstydzają i poniżają dziecko, które zaczyna w miarę ich stosowania myśleć źle o sobie. Bite dzieci najczęściej nie zaczynają nienawidzić rodziców, ale siebie. Kary cielesne są więc niedozwolone w wychowaniu w duchu miłości, poczuciu bezpieczeństwa i zaufania.

Informuj najbliższe środowisko o swoich planach i metodach wychowawczych. Dzieci przecież często zostają pod opieką babci, dziadka, wujka czy ciotki. Najbliższe otoczenie powinno wiedzieć, jakie jest twoje podejście do spraw wychowawczych i jak wychowujesz swoje dziecko. Jeśli poza domem dziecko będzie doświadczało innej sytuacji, twoje efekty wychowawcze mogą zostać zniszczone. Pamiętaj, że to rodzice decydują o tym, jak wychować swoje dziecko. Jeśli te metody nie są godzące w jego dobro, powinny być przez innych szanowane i akceptowane.

Podsumowanie

Dzieci są bardzo ważne, nie można zapominać o tym, że to także ludzie a nie bezmyślne marionetki. Niestety wciąż, szczególnie wśród starszego pokolenia, panuje przekonanie, że dziecko niezależnie od swoich uczuć i sytuacji ma być po prostu posłuszne rodzicom i dorosłym. Takie podejście jest bardzo krzywdzące dla dziecka i źle wpływa na jego rozwój, a także życie już jako dorosły człowiek. Wychowanie dziecko w środowisku pełnym miłości, to jedyna słuszna droga. Takie wychowanie wymaga od dorosłych respektowania tego, że dziecko powinno być traktowane podmiotowo/ Powinno być szanowane i kochane takim, jakim jest. Powinno wiedzieć, że może popełniać błędy, a rodzice są dla niego wsparciem w każdej sytuacji i może im powiedzieć wszystko. Twoje dziecko jest ważne. Ma słabe i mocne strony jak każdy człowiek, wspieraj je w jego drodze i bądź na tyle blisko, aby zawsze móc pomóc i doradzić.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*