Jak przyzwyczaić naszego psa do pojawienia się dziecka w domu

Kiedy spodziewasz się pierwszego dziecka, jest to dla Ciebie zapewne niemała rewolucja w życiu osobistym i zawodowym. Jeśli posiadasz psa, dla którego jesteś całym światem, to dla niego każdy dzień spędzony w Twoim towarzystwie jest wyjątkowy. Pies każdy spacer przeżywa, jakby był zarazem tym pierwszym, jak i ostatnim. Przy każdym powrocie z pracy, jesteś witana tysiącem podskoków i prośbami o głaskanie i spacer. Zwierzęta w ten sposób wyrażają swoją radość i miłość do nas. Wciąż się do nas tulą i zabiegają o naszą uwagę. Kiedy jesteście we dwójkę, wszystko dla zwierzaka jest w porządku, bo ma Cię na wyłączność. Cała uwaga jest skierowana wyłącznie na zwierzaka. Wkrótce jednak ma się to zmienić. Spodziewasz się dziecka – to będzie ogromna rewolucja, nie tylko w Twoim życiu, lecz również w życiu Twojego zwierzaka.

Kilka sposobów na to, aby nie poddać się już na samym początku

Na początek zacznij odzwyczajać od siebie psa. Jeśli jesteście do siebie bardzo przywiązani, np. śpi razem z Tobą w łóżku, kładzie się na Tobie w każdej chwili, dopomina się pieszczot zawsze i wszędzie, postaraj się stopniowo wyciszać takie zachowania. Możesz wyznaczyć, który będziesz poświęcać zwierzakowi, jednak nie daj się przytłoczyć, postaw mu granice. Zwierze będzie na początku oczywiście wymuszać i zaczepiać do zabawy. Ono nie rozumie, dlaczego wczoraj się bawiliście a dzisiaj już nie. Warto wprowadzać zmiany stopniowo. Nie można przy tym zapomnieć o konsekwencji. Tylko w ten sposób osiągniesz cel. To dla dobra zwierzaka i Twojego przyszłego dziecka.

Kolejną sprawą są spacery. Tuż po narodzinach malucha nie będą one możliwe w takim zakresie, jak dotychczas. Długie spacery na jakiś czas trzeba będzie powierzyć komuś innemu, dlatego warto wcześniej zadbać o to, aby znajoma osoba lub jeśli nie mamy takiej możliwości, to petsitter pochodził troszkę z nami i naszym pupilem, aby zwierzak mógł się do niego przyzwyczaić. Psy czasem źle reagują na niektóre osoby. Nie chcemy przecież niespodzianki w ostatniej chwili. W późniejszym okresie warto też rozpocząć naukę chodzenia na luźnej smyczy, co znacznie ułatwi sprawę, gdy oprócz pchania wózka dziecięcego będziemy musieli także prowadzić na smyczy psa.

Stopniowo wyrabiaj nawyki u psa

Psy uczą się przez doświadczenia, dlatego dobrze jest przyzwyczajać naszego czworonoga do tego, że nosimy coś w nietypowy sposób na rękach. Dobrze jest zrobić to zanim pojawi się dziecko. Pies mógłby przypadkowo uznać, że mamy coś dla niego w rękach i nie chcemy mu oddać. Taki przypadek mógłby zakończyć się przynajmniej głośnym szczekaniem. Dobrym pomysłem na rozwiązanie takiej kwestii, może być noszenie lalki lub poduszki zawiniętej w chuście w obecności psa. To przyzwyczai go do takiego widoku i nie powinno stanowić zaskoczenia kiedy pojawi się dziecko.

Ciężko przewidzieć reakcje psów na dzieci, jeśli nie mają one z nimi styczności na co dzień. Mogą one być bowiem skrajnie różne, od zdystansowania po natarczywe zaciekawienie. Jeśli chcemy się przekonać, jak nasz własny pies będzie reagował na dzieci, możemy udać się do znajomych, którzy mają małe dzieci.

Pies to zwierze, które posługuje się głównie zmysłem węchu, ale posiada również wytężony słuch. Jeśli dźwięki płaczu dziecka będą zbyt donośne, będą drażnić czuły słuch naszych czworonożnych przyjaciół. Dodatkowo nie będzie on wiedział, skąd się wydobywają, co dodatkowo wzbudzi jego panikę i szczekanie. Jeśli chcesz temu zapobiec, możesz, zanim jeszcze pojawi się niemowlak, oswoić psiaka z dźwiękami płaczu puszczanymi np. z nagrań z Internetu. Na początku będzie to dziwiło psa, jednak kiedy później przypomni sobie te dźwięki, nie będą one już dla niego straszne.

Zrób listę zadań i po kolei je realizuj

Kiedy dowiadujesz się o ciąży, wydaje się, że świat wywraca się do góry nogami, jednak daj sobie czas. Nie podejmuj nieracjonalnych decyzji. Jeśli masz psa, nie wyrzucaj go z domu. Pies potrafi być fantastycznym kompanem w podróżach, zarówno z dziećmi mniejszymi jak i trochę starszymi. Potrafi się nimi zaopiekować kiedy potrzeba, a kiedy jest taka konieczność również obronić. Dzieci natomiast uczy odpowiedzialności, aby zajmowały się psem już od małego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*