Karmienie noworodka to obowiązek i praca przez całą dobę. Ale jest to także dobra okazja do nawiązania więzi ze swoim maluchem. Karmienie piersią w pierwszych tygodniach życia dziecka jest bardzo ważne, jednak nie jest to zawsze takie łatwe dla każdej świeżej mamy. Te wskazówki i triki pomogą Ci złagodzić karmienie piersią i wszystkie związane z nim wyzwania.
Dlaczego warto karmić piersią?
Mleko matki jest pełne składników odżywczych i przeciwciał, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy dziecka oraz wspomagają wzrost i rozwój dziecka, co jest niezwykle ważne w szczególności w pierwszych chwilach na świecie. Karmienie dziecka piersią jest korzystne wkrótce po urodzeniu. Noworodki są zwykle gotowe do karmienia w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu. Karmienie piersią wyzwala również oksytocynę, a bezpośredni kontakt skóra do skóry podczas karmienia pomaga też ustabilizować temperaturę ciała dziecka, tętno, oddech i poziom cukru we krwi.
Świetnym ułatwieniem będzie zaopatrzenie się zawczasu we wszystkie potrzebne i pomocne środki. Mowa tutaj o tym wszystkim, co może uczynić Twoje karmienie piersią prostszym i wygodniejszym. Pierwsza rzeczą jest oczywiście dobrze dopasowany biustonosz zaprojektowany dla kobiet karmiących piersią, czyli wyposażony w odpowiedni poziom wzmocnienia, który umożliwi karmienie dziecka bez całkowitego rozbierania się. Jeśli kupujesz taki stanik przed porodem – pomyśl o zakupie większego rozmiaru, ponieważ po narodzinach dziecka, Twoje piersi mogą być większe.
Przydadzą się także wkładki laktacyjne, ponieważ od czasu do czasu z piersi może wyciekać niespodziewanie trochę mleka. Lepiej unikać jednak wkładek plastikowych, gdyż mogą one podrażniać sutki, które od karmienia i tak są bardzo wrażliwe. Jeśli nie chcesz specjalnie kupować dodatkowych wkładek – możesz użyć do tego celu kawałku chłonnej szmatki lub po prostu grubszej chusteczki higienicznej. Możesz również zaopatrzyć się w laktator, butelki i worki do przechowywania mleka. Dodatkowy komfort zapewni także specjalna poduszka do karmienia.
Jak sprawić jednak, aby dziecko odpowiednio pobierało pokarm z piersi?
Aby móc karmić piersią, Twoje dziecko musi „przyssać się”. Dzieje się tak, gdy dziecko jest prawidłowo przytwierdzone do piersi, z szeroko otwartymi ustami na brodawce sutkowej, zakrywając większość otoczki, a nos, usta i podbródek znajdują się blisko piersi.
Po przyjęciu w wygodnej pozycji, chwyć pierś dłonią i poprowadź sutek tak, aby dotykał wargi dziecka. To działanie stymuluje naturalny odruch ssania u dziecka. Twoje dziecko w naturalny sposób odkryje otoczenie, odnajdzie sutek i zacznie pobierać mleko.
Każde dziecko jest inne i Twoje dziecko może chcieć karmić częściej lub rzadziej niż inne dzieci, więc nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie postępuje zgodnie z harmonogramem, którego wcześniej oczekiwałeś.
Kiedy karmić dziecko?
Nie ma jednego harmonogramu karmienia, którego należy przestrzegać. Zamiast tego zwróć uwagę na sygnały Twojego dziecka. Pamiętaj, że częstotliwość, z jaką dziecko chce być karmione, zmienia się z czasem i może okresowo rosnąć i spadać w wyniku przyspieszenia wzrostu.
Objawami, które sygnalizują, że Twoje dziecko jest głodne, mogą obejmować: ssanie palca, prostowanie rąk zaciśniętych w pięść, przykładanie rączek do swoich ust, jednak najbardziej wyraźnym znakiem jest płacz, który może być objawem większego głodu, więc staraj się nie czekać, aż dziecko zacznie płakać, aby je nakarmić.
W pierwszych tygodniach, noworodek prawdopodobnie będzie potrzebować karmienia co 2-3 godziny, co przekłada się na osiem, do dwunastu razy dziennie.
Dobrze jest poinformować wcześniej lekarza, gdy jesteś w ciąży, że chcesz karmić dziecko piersią. W ten sposób może on upewnić się, że masz potrzebne informacje i zasoby. Jeśli przygotowujesz plan porodu, możesz zawrzeć w nim swoje życzenia dotyczące karmienia piersią.
Jeśli karmienie piersią jest trudne lub niewygodne, nie wahaj się sięgnąć po pomoc od specjalisty. Karmienie piersią to naturalny proces, ale wymaga czasu i praktyki, a po drodze mogą pojawić się różne niespodziewane problemy. Możesz o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, ginekologiem, pielęgniarkami, a także przeszkolonym konsultantem laktacyjnym.
Prawdą jest, że im więcej będziesz karmić, tym więcej mleka będziesz produkować i tym więcej praktyki będziesz mieć. Wkrótce karmienie piersią stanie się rutynową i przyjemną częścią Twojego dnia, więc nie stresuj się, bo początki dla wszystkich są trudne.