Surowe produkty nie są raczej polecane dla kobiet w ciąży. Głównym powodem takich zaleceń jest fakt, że zawarte w surowym mięsie, zarówno tym pochodzącym od zwierząt, jak i rybnym bakterie mogą być przyczyną uszkodzenia płodu i prowadzą do zatrucia. Obecne procesy technologiczne oraz nacisk na dokładne badanie surowych produktów pod kątem zawartości ewentualnych bakterii, pozwalają na bezpieczne jedzenie surowych pokarmów. Pamiętaj jednak, że to ty sama musisz zdecydować, czy będziesz jadła surowe mięso, na przykład te pochodzące z ryb. Wielbicielki sushi często zastanawiają się, czy jedzenie tego dania nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. Dowiedz się zatem, czy można jeść sushi w ciąży i na należy zwrócić szczególną uwagę.
W ciąży – jeść czy omijać?
Zatrucie pokarmowe jest ogromnie niebezpieczne dla ciężarnych kobiet. Biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia. Ponadto zawarte w surowej rybie pasożyty są szkodliwe dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Podstawowa kwestią, która należy rozważyć jest to, z jakiego źródła pochodzą surowe produkty. Zawsze należy dokładnie sprawdzać to źródło, ale niestety w wielu przypadkach jest to po prostu niemożliwe. Nikt nie da stuprocentowej gwarancji, że akurat to konkretne mięso zostało dokładnie przebadane. Restauratorzy, którzy podają sushi i mają ten przysmak w swoim menu z całą pewnością przykładają do tego wagę, aby mięso ryb miało najlepsza jakość oraz było przebadane pod kątem pasożytów. Jednak może się zdarzyć tak, że mimo tego, w mięsie będą obecne pasożyty. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednie odmrażanie i ponowne zamrażanie produktu. Jeśli ryby były już odmrożone, a następnie ponownie zamrożone, ryzyko pojawienia się bakterii i pasożytów wzrasta. Każdy restaurator powinien być tego świadomy i rozumie z pewnością, że takie praktyki są niedopuszczalne. Jeśli po spożyciu sushi pochodzącym z jego lokalu okaże się, że było ono przyczyną zatrucia, wówczas restauracja traci renomę, a w niektórych przypadkach jest po prostu zamykana przez sanepid. Restauracje, które specjalizują się w podawaniu dań z surowego mięsa ryb, mogą przykładać większe znaczenie do jakości rybiego mięsa. Inaczej jest nieco w przypadku, gdy sushi pojawia się w menu okazjonalnie.
Jak często można jeść sushi?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie, jak w przypadku pytania o to, czy można jeść sushi w ciąży. Z całą pewnością zjedzenie sushi od czasu do czasu jest bardziej racjonalnym podejściem niż spożywanie go kilka razy w tygodniu. Mimo wyśrubowanych norm i przykładania wagi do jak najlepszej jakości mięsa, może się zdarzyć, że będzie ono zawierało bakterie i pasożyty. Jeśli lubimy dania tego typu warto pomyśleć, jakimi produktami możemy zastąpić surowe mięso ryb. Panie, które lubią ryby, mogą zastąpić sushi smażonymi lub gotowanymi rybami. Nie będzie to, co prawda smak identyczny do ulubionego sushi, ale dania te pozwolą zaspokoić apetyt na rybne smaki.
Na co zwrócić uwagę?
Tak jak było to powiedziane powyżej, każda kobieta musi samodzielnie podjąć decyzję. Nie wolno też do końca sugerować się opiniami innych osób i brać tego za pewnik. Warto też porozmawiać z kimś, kto jadł sushi w ciąży i wówczas podjąć decyzję. Jednak i w tym wypadku, nie jest powiedziane, że to, co sprawdziło się dla innej kobiety, będzie idealnie działało w naszym przypadku. Na pewno należy mieć na uwadze to, że korzystanie z renomowanych restauracji specjalizujących się w sushi, minimalizuje ryzyko zatrucia, ale jak już było powiedziane – nikt nigdy nie da stuprocentowej gwarancji.