9 miesiąc ciąży. Charakterystyka, dolegliwości

Ostatni etap ciąży bywa dosyć trudny dla kobiety. Obciążenia spowodowane rosnącym coraz szybciej płodem powodują, że organizm jest już mocno zmęczony. Pojawia się także napięcie i niepokój związany z faktem zbliżającego się porodu. Obawy kobiety dotyczą przede wszystkim tego, czy poród przebiegnie prawidłowo i czy dziecko urodzi się zdrowe. Dziewiąty miesiąc ciąży to także czas dopinania na ostatni guzik wszystkich spraw, które mają na celu, jak najlepsze przygotowanie domu do pojawienia się maleństwa. Dowiedz się jak przetrwać ostatni miesiąc i czym dokładnie charakteryzuje się ten bardzo ważny etap ciąży.

Dolegliwości w dziewiątym miesiącu ciąży

Tak jak było powiedziane powyżej, ostatni etap wiąże się z wieloma niedogodnościami.

  • Kobiety uskarżają się na bolący kręgosłup zwłaszcza w końcówce ciąży. Obciążony układ kostny wymaga tego, aby kobieta odpoczywała częściej i nie forsowała się zbędnym wysiłkiem fizycznym. Na bolący kręgosłup pomaga układanie nóg na dużych poduchach, które odciążają odcinek lędźwiowy. Lekkie uniesienie nóg pozwala również na komfortową drzemkę oraz minimalizują bóle w obrębie kręgosłupa.
  • Inną dolegliwością, również dosyć powszechną są występujące skurcze łydek. To zjawisko często jest związane z brakiem potasu, magnezu lub wapnia, a także zbyt małą podażą wody. Jeśli brakuje w pożywieniu którychś z tych składników, wówczas skurcze łydek mogą doprowadzić do objawów bólowych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Można temu zaradzić poprzez zmianę diety lub wprowadzenie suplementacji. Pamiętajmy jednak, aby posiłkowanie się suplementami było uzgodnione z lekarzem prowadzącym ciążę, a same suplementy były dobrej jakości, z przeznaczeniem dla kobiet ciężarnych.
  • Wzmożone ruchy dziecka, takie jak kopnięcia mogą powodować ból i dyskomfort. Wówczas pomaga również odpowiednie ułożenie ciała oraz lekki masaż brzucha. Dziecko może być bardziej aktywne w nocy, co z kolei prowadzi do bezsenności u ciężarnych kobiet.
  • Zgaga, to silne pieczenie w przełyku, na które uskarża się większość kobiet. Na tym etapie należy baczniej zwracać uwagę na spożywane pokarmy. Dzięki obserwacji i wyciąganiu wniosków z tych obserwacji, łatwo można wywnioskować, co jest przyczyną pieczenia w przełyku. Należy zrezygnować z tłustych i mocno słodkich potraw, zastępując je gotowanymi potrawami o łagodnym, neutralnym smaku.

Badania w 9 miesiącu ciąży

Podczas badania kobieta dowiaduje się ile w przybliżeniu będzie ważyło jej dziecko oraz ile będzie miało centymetrów długości tuż po porodzie. Bardzo istotna informacją dla przyszłej matki jest także podanie do jej wiadomości, w jaki sposób ułożyło się dziecko. Bardzo często na tym etapie, zapada decyzja o cesarskim cięciu. Zdarza się, że w ostatniej chwili dziecko zmienia położenie i obraca się prawidłowo, ale jeśli pod koniec ciąży, badanie wykazuje nieprawidłowości, wówczas decyzja o cięciu cesarskim jest niemal pewna. Lekarz dokonuje także badania szyjki macicy i określa wysokość dna macicy. Kobieta przed takim badaniem powinna przygotować pytania, które chce zadać lekarzowi. Jeśli jest on doświadczonym profesjonalistą z odpowiednim podejściem, pomoże rozwiać różne wątpliwości, które wyraża jego pacjentka.

Spakuj się do szpitala

Pakowanie torby do szpitala na ostatni moment nie jest dobrym pomysłem. Torba z niezbędnym ekwipunkiem musi być przygotowana znacznie wcześniej. Do torby należy zabrać nie tylko rzeczy dla malucha. Kobieta potrzebuje też takich rzeczy jak podkłady ginekologiczne, jednorazowe majtki, koszule do porodu oraz wygodne ubranie na wyjście ze szpitala. Pamiętajmy jednak, że nie może być to ubranie takie, jak sprzed ciąży. Dodatkowe kilogramy nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Istotny jest również fakt, że krocze lub blizna po cięciu cesarskim wymaga odpowiedniego ubrania, które w żadnym wypadku nie może być uciskające lub niewygodne. Nie wolno także zapominać o dokumentach, takich jak książeczka ciąży oraz wszystkie dodatkowe badania, które będzie trzeba okazać w szpitalu.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Straż i niepokój są bardzo dokuczliwe, często nie mniej niż fizyczne dolegliwości. Kobieta czuje niepokój i lęk związany ze zbliżającym się porodem. W takiej sytuacji należy szukać ukojenia nerwów w słuchaniu spokojnej muzyki, która budzi pozytywne emocje. Ważne jest też znalezienie czasu na odpoczynek i spacery na świeżym powietrzu. Warto stosować także zdrową, zbilansowaną dietę. Rozmowa z kimś bliskim pomaga pokonać obawy. Zwykle zwierzenie się z niepokojów, sprawia, że poczucie osamotnienia nie jest już tak deprymujące. Jeśli dokucza nam bezsenność, można sięgnąć w ciągu dnia po ziołowe herbatki, na przykład owocowe. Rezygnacja z kawy, mocnej herbaty oraz emocjonujących filmów, oglądanych przed snem, może skutecznie zminimalizować kłopoty z zasypianiem. Ostatni miesiąc ciąży to czas, w którym można przygotować pamiątki z tego niezwykłego okresu. Wiele kobiet decyduje się wówczas na stylizowaną sesję fotograficzną, która stanowi sentymentalną i cenną pamiątkę czasu ciąży.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*