7 miesiąc ciąży. Charakterystyka, dolegliwości

7 miesiąc ciąży miesiącem wyjątkowym.

Rozpoczyna się ostatni, trzeci trymestr ciąży. To właśnie ten wyjątkowy, 7 miesiąc go rozpoczyna, do końca już naprawdę niedaleko, ale jednocześnie czas już teraz bardzo się dłuży w oczekiwaniu na tą wyjątkową, maleńką istotkę.
7 miesiąc ciąży trwa od 28 do 31 tygodnia ciąży i jest to już tak naprawdę ostatni etap przed planowanym porodem.

Jak może wyglądać Twoje samopoczucie i jakie możesz mieć dolegliwości w 7 miesiącu ciąży?

W 28 tygodniu ciąży brzuch jest już naprawdę duży, dziecko rozpycha się w macicy i uciska przez to narządy wewnętrzne, możesz czuć się po prostu zwyczajnie ciężko.

Przez powiększający się coraz bardziej brzuch występują problemy z oddychaniem, poruszanie się jest również już utrudnione, narasta uczucie zmęczenia fizycznego, co jest zupełnie normalnym stanem biorąc pod uwagę fakt, że jest to już naprawdę końcówka ciąży.
Często z powodu dolegliwości ciążowych występują na tym etapie również problemy ze snem, co również negatywnie wpływa na samopoczucie, ale jest normalnym objawem.

W tym miesiącu niestety występują również, nawet jeśli wcześniej nie było z tym problemów – liczne obrzęki. Są to najczęściej obrzęki rąk i nóg, narzeka na nie aż 75% kobiet w ciąży, jeśli tego jeszcze wcześniej nie zrobiłaś, to już wtedy jest naprawdę ostateczny czas, żeby zrezygnować do końca ciąży z noszenia wszelkich pierścionków i obrączek. Może też być problem z włożeniem bransoletki lub zegarka – bezpieczniej będzie również zrezygnować z ich noszenia przez jakiś czas.
Obrzęki wynikają z przyjmowania większej ilości płynów, co jest konieczne w ciąży, ale potęgują je również ciepłe i upalne dni – tak więc jeśli Twój 7 miesiąc ciąży wypada w okresie letnim – powinnaś się jak najwięcej oszczędzać i odpoczywać, chociaż nie zawsze jest to możliwe.
Po nocnym odpoczynku i oszczędzającym trybie życia obrzęki powinny się zmniejszyć, jeśli jednak tak się nie dzieje i obejmują kolejne partie ciała, a dodatkowo zwiększa się nagle przyrost masy ciała i występują częste bóle głowy, to należy się wówczas skonsultować z lekarzem prowadzącym, może to bowiem świadczyć o początkach stanu przedrzucawkowego.

W 7 miesiącu ciąży mogą również pojawiać się rozstępy na brzuchu, a dodatkowo w miejscu ich występowania może jeszcze dodatkowo pojawić się swędząca wysypka ciążowa, pomocne wtedy okażą się specjalistyczne preparaty na rozstępy, dostępne zwykle bez recepty w aptekach i drogeriach.

W trzecim trymestrze ciąży dziecko zaczyna się już powoli ustawiać do porodu, przez co może uciskać na nerw kulszowy, mogą pojawiać się wtedy ostre bóle i drętwienie w okolicach lędźwi, pomóc w tych dolegliwościach mogą ciepłe kąpiele lub masaże.

Częstymi, nasilającymi się w tym okresie problemami są również problemy ze strony układu pokarmowego, w tym niestety problem zgagi,jak również zaparcia i hemoroidy.
Są to niestety męczące dolegliwości, ale pomóc w ich złagodzeniu może odpowiednia dieta, bogata w błonnik i dużą ilość płynów, a także suplementy, te jednak przed użyciem należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Rozwój dziecka w 7 miesiącu ciąży.

Dziecko ma już bardzo ciasno w macicy, z tego powodu kuli się i krzyżuje rączki i nóżki, przez skórę widać naczynia krwionośne. Zmysły dziecka w tym miesiącu są już świetnie rozwinięte – otwiera oczy, wyraźnie widzi natężenie światła, słyszy dźwięki, jak również czuje smaki i zapachy.
Potrafi również wyczuwać już nastrój w głosie rodzica i reagować na te emocje.

Ruchy dziecka w 7 miesiącu ciąży nie są już tak gwałtownie odczuwalne, chociaż rusza się i wierci niemal bez przerwy, jednak zmniejsza się wolna przestrzeń wokół dziecka, przez co może się wydawać, że jest ono mniej ruchliwe.

Pod koniec 7 miesiąca ciąży dziecko waży ok. 1300 – 1600 g i mierzy ok. 40 – 50 cm, intensywnie przybiera na wadze. Meszek płodowy zaczyna znikać, pod skórą odkłada się coraz więcej tkanki tłuszczowej, skóra jest czerwona i pomarszczona, kształtują się już wtedy ostatecznie płuca.

Badania kontrolne w 7 miesiącu ciąży.

Podczas wizyty kontrolnej w 7 miesiącu wykonuje się:

  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • pomiar ciężaru ciała
  • pomiar stężenia cukru i białka we krwi
  • określenie wielkości i położenia dziecka
  • test obciążenia glukozą
  • morfologia krwi pod kątem niedokrwistości
  • badanie rąk i nóg w celu sprawdzenia obrzęków.

Jak o siebie dbać w 7 miesiącu ciąży?

7 miesiąc a nawet już końcówka 6 to idealny czas, aby zapisać się do szkoły rodzenia, przyda się to przede wszystkim kobietom, które urodzą pierwszy raz. Można otrzymać tam ważne informacje, które przydadzą się podczas porodu, połogu a także i w późniejszym okresie, kiedy już trzeba będzie radzić sobie samodzielnie z dzieckiem w domu.

W tym okresie pojawia się również tzw. syndrom wicia gniazda. Przyszłe mamy, często pomimo gorszej kondycji fizycznej przepełnia jednak w tym czasie euforia, radość i oczekiwanie na narodziny, zatem intensywnie się przygotowują do tego wydarzenia poprzez przygotowywanie pokoiku dla dziecka, sprzątania, kompletowanie ostatnich rzeczy i wyprawki dla dziecka.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*