5 miesiąc ciąży. Charakterystyka, dolegliwości

Piąty miesiąc ciąży to połowa drugiego trymestru ciąży. Piąty miesiąc trwa od 18 tygodnia ciąży do 22 tygodnia. Jest to niezwykły i wyjątkowy czas, bowiem wówczas po raz pierwszy przyszła mama zaczyna czuć ruchy dziecka. W piątym miesiącu ciąży brzuszek zaczyna być widoczny i osoby, które wcześniej nic nie wiedziały o ciąży, składają właśnie gratulacje przyszłym rodzicom. Piąty miesiąc to umowny półmetek, kiedy najgorsze dolegliwości kobieta ma za sobą.

Jak się czuje kobieta w piątym miesiącu ciąży?

Najważniejsza kwestią jest pamiętanie o fakcie, że różne panie inaczej przechodzą okres ciąży. Jedne mają mniejsze brzuszki inne zaś większe. Samopoczucie kobiet w piątym miesiącu ciąży może być również odmienne.

  • Niektórym paniom niemal do piątego miesiąca towarzyszy spadek nastroju i uporczywe mdłości. Na ogół jednak kobieta w piątym miesiącu ciąży ma mnóstwo energii. Objawia się to między innymi tym, że pragnie ona starannie i pieczołowicie urządzić pokój dla maleństwa lub zaaranżować kącik w sypialni. Zaczyna też zastanawiać się nad płcią oraz gromadzi wszystkie niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka, akcesoria. Syndrom ten nazywany jest potocznie, wiciem gniazda i ma wiele wspólnego z tym, jak ptaki na wiosnę budują własne gniazda, żeby wysiedzieć w nim pisklęta. Piąty miesiąc ciąży jest kojarzony właśnie z radosnym spokojem, ale i też pewną dozą niecierpliwości. Kobieta, która przebywa na urlopie lub nie pracuje, ma wrażenie, że jej dni ciągną się w nieskończoność i chciałaby, aby czas porodu i przywitania na świecie malucha już nadszedł.
  • W piątym miesiącu ciąży wiele kobiet zauważa u siebie wzmożoną ciepłotę ciała. Przyszłej mamie robi się gorąco, nawet wtedy kiedy inni nie odczuwają ciepła. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwiększony napływ krwi do skóry oraz przyspieszona przemiana materii, spowodowana działaniem hormonów ciążowych. Jeśli czujesz się niemal, mówiąc kolokwialnie ,, ugotowana” musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze. Najlepsze będą materiały i tkaniny mocno przewiewne, takie len czy czysta bawełna. Dobrym, choć kosztownym materiałem jest jedwab – idealny na ciepłe lub gorące dni, kiedy temperatura daje się we znaki. Jedwab jest przewiewny i nie zostają na nim nieestetyczne ślady potu.
  • Kobiecie na tym etapie ciąży mogą też towarzyszyć częste zawroty głowy. Jeśli są one bardzo silne, mogą doprowadzić do omdlenia lub niebezpiecznego w skutkach upadku. Kobieta, której kręci się w głowie, odczuwa też niejednokrotnie kołatanie serca i suchość w ustach. Zawroty głowy są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych pod wpływem progesteronu. Przyszła mama nie może się forsować. Powinna też unikać zbyt długiego stania oraz przebywania w zatłoczonych miejscach, gdzie dostęp do świeżego powietrza jest utrudniony. Warto też ostrożnie i rozważnie korzystać z kąpieli słonecznych. Kapelusz z szerokim rondem oraz krem od słońca stanowią dobre zabezpieczenie przed promieniami UV, ale ciąża wymaga tego, aby nie przesadzać z opalaniem i w trakcie upałów schować się w chłodniejszym cieniu.
  • W piątym miesiącu ciąży wielu kobietom dokuczają bóle w spojeniu łonowym. Bóle w dolnej części brzucha są spowodowane rozciąganiem mięśni i wiązadeł. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła matka pozwoliła sobie na odpoczynek i nie wykonywała żadnych czynności, które mogłyby ją dodatkowo obciążyć.

Odżywianie i badania kontrolne

Na badania kontrolne należy zgłaszać się o czasie. Wyniki tych badań będą niezbędne podczas porodu. Ponadto w piątym miesiącu można wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć, jeśli to konieczne leczenie dziecka w łonie matki. Rozwój współczesnej medycyny pozwala nawet na przeprowadzanie dość skomplikowanych operacji w łonie matki. Jeśli chodzi o dietę, powinna ona być oczywiście zbilansowana. Niedopuszczalne jest stosowanie restrykcyjnych diet niedoborowych. Dzieci mogą urodzić się z niską masą urodzeniową i mogą być też bardziej podatne na niektóre choroby i infekcje. Rezygnacja z alkoholu i papierosów jest dziś standardem i wszystkie kobiety wiedza lub mają tego świadomość, że papierosy i alkohol w ciąży szkodzi. Trujące substancje zawarte w tych używkach przenikają do łożyska matki, zatruwając tym samym nienarodzone dziecko.

Szczególną uwagę należy poświęcić na przygotowanie potraw ze świeżych produktów. Kobietom w ciąży raczej nie poleca się surowego mięsa. Ale jeśli chodzi na przykład o sushi, to zdania są podzielone. Najlepszym wyznacznikiem tego, że dieta jest odpowiednio zbilansowana pod względem wartości odżywczych jest fakt, iż badania morfologiczne krwi oraz inne badania ciężarnej kobiety nie wykazują żadnych niedoborów, a wszystkie wskaźniki są w normie. Z ca pewnością należy zrezygnować z potraw, które powodują dokuczliwą zgagę, czyli pieczenie w przełyku. Lepiej jest też odstawić solone i pikantne przekąski.
Piąty miesiąc ciąży to swoisty półmetek, a także czas oczekiwania – co przyniosą następne miesiące. Piąty miesiąc ciąży jest również czasem zacieśniania więzi z partnerem oraz momentem wicia gniazda. Jest on również dobrym momentem na to, aby poczynić przygotowania do, tzw. baby shower.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*