4 miesiąc ciąży. Charakterystyka, dolegliwości

Zmiany w ciąży

Ciąża i świadomość, że już niedługo na świecie pojawi się twoje dziecko, to wielka rewolucja w życiu. Ten czas wiąże się z wieloma zmianami w twoim organizmie, ciele i życiu. Trzeba przecież wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Przyszli rodzice stają przed niełatwym wyzwaniem, które polega na stworzeniu odpowiedniego środowiska wychowawczego dla upragnionego dziecka. Ciąża to dla organizmu kobiety bardzo wymagający czas. Musi przecież zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do rozwoju.

Czwarty miesiąc ciąży

Jest to już prawie jej półmetek. Na pewno już nieco oswoiłaś się z faktem, że niedługo zostaniesz mamą. Czas ten trwa od czternastego do siedemnastego tygodnia ciąży, rozpoczyna się wówczas jej drugi trymestr. Męczące do tej pory dolegliwości ciążowe powoli mijają, przyszła mama może więc odczuć niesamowitą ulgę. Jest to doskonały moment, na zadbanie o swoją aktywność fizyczną. Dobra forma przyda ci się w opiece nad maluszkiem, gdy już przyjdzie na świat, a także wrócić szybciej do wagi sprzed ciąży po porodzie i okresie połogu. Mimo ustających dolegliwości z początków ciąży, musisz przygotować się na możliwe nadejście zgagi. Ta nieprzyjemna dolegliwość często pojawia się właśnie na tym etapie ciąży. Wszystkiemu winna jest produkcja relaksyny i progesteronu, przez co mięśnie gładkie są rozluźnione. Również twoja macica powiększa się, co dodatkowo potęguje nieprzyjemne odczucia. W czwartym miesiącu ciąża już powoli zaczyna być widoczna. Jeśli jesteś niska, wysoka to na pewno szybciej niż panie o innych atutach urody, dostrzeżesz swój ciążowy brzuszek.

Czwarty miesiąc ciąży, to idealny czas na rozmowę z pracodawcą. Minął już okres, w którym ryzyko poronienia jest największe, więc warto mu o tym fakcie powiedzieć. To także odpowiedni czas na wizytę u stomatologa i wyleczenie ewentualnych chorób zębów czy dziąseł. Twoja skóra zaczyna się już rozciągać, zadbaj więc o jej dobry wygląd. W walce z niechcianymi rozstępami pomogą ci preparaty, które są przeznaczone specjalnie w tym celu. Twój biust też potrzebuje opieki, dobierz odpowiedni biustonosz, który będzie odpowiednio podtrzymywał piersi. W czwartym miesiącu warto też przygotować się do porodu. Powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na kondycji mięśni dna miednicy. W tym celu regularnie ćwicz mięśnie Kegla, to pozwoli ci zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu, twoje życie seksualne również na tym zyska.

A co dzieje się w tym czasie w brzuszku? U twojego maleństwa to czas wielkich zmian i nowych możliwości. W czwartym miesiącu ciąży twoje emocje mają już większy wpływ na dziecko. Odczuwa razem z tobą smutek i radość. Zadbaj więc o swoje dobre samopoczucie, bo szczęśliwa mama to także szczęśliwe dziecko. Dziecko w tym czasie staje się bardziej aktywne, co na pewno odczuje mama. Zabawa pępowiną, zaciskanie piąstek, zabawa paluszkami i wymachiwanie kończynami to teraz nowe, fascynujące zajęcie dziecka. W tym miesiącu, często pojawia się także u dzieci odruch ssania kciuka. Maluch zmierzy się także po raz pierwszy z czkawką, która jest spowodowana nadmiernym łykaniem wód płodowych. Uszy dziecka nie są jeszcze w pełni ukształtowane, jednak malec już zaczyna reagować na dźwięki. Jest to zasługą płynu owodniowego, przez który dziecko może poprzez receptory na skórze odbierać dźwięki. Może w ten sposób poznać na przykład dźwięk twojego serca. W czwartym miesiącu ciąży, maleństwo waży zazwyczaj około dziesięciu dekagramów i osiąga do trzynastu centymetrów długości. Jest więc wciąż jeszcze bardzo małe.

Czwarty miesiąc ciąży, to zazwyczaj czas, w którym przyszła mama odczuwa wzmożony apetyt. Oczywiście, zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta, jednak pamiętaj aby jest dla dwojga, a nie za dwoje. Dieta musi być zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z dietetykiem, który ułoży odpowiednią dietę i pomoże przejść przez ten trudny czas.

Mama w czwartym miesiącu ciąży może zauważyć, że nieco ciężej jej się oddycha. To dlatego, że malec rośnie i powoduje coraz większy nacisk na płuca. W tym czasie warto też przygotować się na badanie USG, które powinno nastąpić w około dwudziestym tygodniu ciąży. W tym czasie możesz poznać płeć maluszka.
Każda troskliwa mama z zapałem szuka informacji, co w aktualnym czasie ciąży dzieje się z jej maleństwem. Aby mieć wszystkie potrzebne i ważne informacje na ten temat, warto pobrać aplikację ciążową. Taka aplikacja to bardzo przydatne rozwiązanie. Dzięki niej dowiesz się jak rozwija się dziecko na poszczególnych etapach ciąży. Aplikacje pozwalają również prowadzić kalendarz ciąży, notować przyrost masy ciała, odliczają dni pozostałe do porodu. Dzięki aplikacji ciążowej skompletujesz również wyprawkę, zapoznasz się z wieloma cennymi radami na temat ciąży, porodu i pielęgnacji dziecka. Wiele z tych aplikacji jest darmowych, nie musisz więc martwić się o uszczuplenie twojego budżetu domowego.

Podsumowanie

Czwarty miesiąc ciąży to czas wielkich i ważnych zmian. Dziecko zaczyna już być aktywniejsze, brzuszek większy, a czas do porodu skraca się. Już niedługo poznasz płeć dziecka a dolegliwości ciążowe z jej początków zaczną powoli ustępować. Jeśli chcesz mieć wszystkie ważne informacje w jednym miejscu, pobierz darmową aplikację ciążową, która na pewno przyda ci się zarówno w czasie ciąży, jak i w pierwszych dniach po narodzinach dziecka.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*