Niemalże każdy miesiąc ciąży jest istotny, zarówno dla rozwijającego się dziecka jak i organizmu kobiety. Jak wiemy ciąża dzieli się na trzy trymestry, z czego pierwszy z nich jest najważniejszy w rozwoju naszego bobasa. W trzecim miesiącu zachodzą ogromne zmiany dla jednej jak i drugiej strony. Trzeci miesiąc jest przede wszystkim zakończeniem pierwszego trymestru ciąży i trwa od dziewiątego do trzynastego tygodnia. Sprawdźmy co w rzeczywistości kryje się pod nazwą – „trzeci miesiąc ciąży”.
Zmiany wizualne
Podczas trzeciego miesiąca można zauważyć delikatnie zaokrąglający się brzuch. Powoli ustają wszelkie przykre dolegliwości, choć nie muszą one wcale zniknąć. Nadal możesz odczuwać nieprzyjemne nudności, zaparcia, zgagę, zmęczenie, niestrawność, obrzęki itp. Dla tych, którzy nie wiedzą o ciąży trzeci miesiąc to czas, w którym można jeszcze skrzętnie ukryć brzuszek pod odzieżą. Jeśli masz problem i nie mieścisz się w swoje ulubione jeansy, to może być oznaka, że Twój organizm zaczął zatrzymywać wodę. Jest to naturalna reakcja.
Jak się miewa dziecko?
Pierwszy trymestr ciąży jest absolutnie najistotniejszym czasem, w którym kształtują się i funkcjonują już wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, takie jak: serce, nerki, mózg, wątroba i jelita. Na początku trzeciego miesiąca płód mierzy zazwyczaj około 5 lub 6cm i waży około 8g, natomiast w momencie upływu trzeciego miesiąca mierzy już prawie 9cm i waży 25g. Umie wykonywać także wiele ruchów oraz słyszy pierwsze dźwięki, choć nadal nie posiada wykształconych uszu. Zmiany zachodzą również w zewnętrznej budowie ciała: wyrastają paznokcie, a palce u nóg i rąk oddzielają się od siebie, będąc wcześniej połączone błoną. Na głowie pojawia się meszek, a oczy przesuwają się bliżej nosa, dzięki czemu twarz przybiera wygląd ludzki. Ponadto wykształcone są już obie wargi, które mają zdolność otwierania się i zamykania, a pod zrośniętymi powiekami rozwijają się tęczówki oka. Skóra płodu nadal jest przezroczysta i porasta ją delikatny mieszek.
O czym warto pamiętać?
Oto kilka cennych rad, które z powodzeniem możesz zastosować będąc w trzecim miesiącu ciąży:
- ogłoś dobrą nowinę – trzeci miesiąc to również komfort psychiczny dla przyszłej mamy. Najważniejszy, ale również najbardziej ryzykowny czas ma już za sobą, więc może być gotowa, aby podzielić się radosną nowiną z rodziną bądź przyjaciółmi. Warto uczynić tę chwilę wyjątkową, zwłaszcza gdy ogłasza się tę wieść przyszłym dziadkom.
- zaplanuj urlop macierzyński – już teraz warto zastanowić się nad rozmową w sprawie urlopu macierzyńskiego z pracodawcą.
- ćwiczenia dobrze Ci zrobią – ciąża nie jest chorobą ani wymówką. Korzystaj z możliwości, że posiadasz niewielki brzuszek i poruszaj się. Taki zastrzyk energii i trochę ruchu zrobią dobrze zarówno Tobie jak i dziecku. Oczywiście skonsultuj ten aspekt z lekarzem i porozmawiaj z nim na temat bezpiecznych i lekkich ćwiczeń.
- baw się z dzieckiem – mimo iż Twoje maleństwo nie posiada uszu, słyszy pierwsze stłumione dźwięki: Twój głos czy bicie Twojego serca. To doskonały czas np. na wspólne słuchanie muzyki. Nie krępuj się – mów i śpiewaj do brzucha do woli.
- komunikuj się z partnerem – ciąża to spore przeżycie również dla mężczyzny, dlatego też porozmawiaj ze swoim partnerem, starajcie się doświadczać tego pięknego czasu wspólnie.
- kup dobry biustonosz – ta rada może okazać się złotą dla kobiet, które mają bardzo tkliwe piersi. W takiej sytuacji zbawienny będzie gładki biustonosz, bez koronek. Należy w tej sytuacji dobrze wymierzyć obwód pod biustem i dopasować miseczkę, zważając na to, ze za miesiąc lub dwa piersi mogą się powiększyć.
- uzupełniaj żelazo – dzienne zapotrzebowanie tego ważnego pierwiastka u kobiet w ciąży wynosi 27mg. Niedobór żelaza w ciąży grozi wieloma dolegliwościami i zaburzeniami, także dla dziecka. Z powodzeniem możesz urozmaicić swoją dietę w produkty, które są bogate w żelazo, np.: natka pietruszki, papryka, żółtka jajek, warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, żurawina itp.
- Suplementuj również kwas foliowy, jod, witaminę D3 oraz kwas DHA, który odpowiada przede wszystkim za kształtowanie siatkówki oka oraz percepcje wzrokowe płodu.
Jakie badania należy wykonać w 3 miesiącu ciąży
Trzeci miesiąc to również czas, w którym należy wykonać szereg istotnych badań. Pozwolą one określić stan zdrowia przyszłej mamy, a także wykryją ewentualne zagrożenia dla płodu. Zazwyczaj są to badania z krwi, takie jak:
- oznaczenie grupy krwi,
- poziom przeciwciał anty D (tzw. konflikt serologiczny),
- morfologia oraz glikemia (cukrzyca),
- kontrolne badanie USG,
- ogólne badanie moczu,
- badanie toksoplazmozy oraz różyczki,
- badanie pod kątem obecności przeciwciał cytomegalii,
- ponadto warto wykonać badanie na obecność wirusa HIV, a także podwójny test PAPP-A, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwoli wykluczyć wszelkie zaburzenia genetyczne płodu.
Pamiętaj, że czas, w którym obecnie się znajdujesz jest swoistym błogosławieństwem. Jeśli nadal doskwierają Ci nieprzyjemne dolegliwości – pomyśl, że niedługo się skończą, a Ty będziesz mogła w pełni przeżywać ten piękny czas.