2 miesiąc ciąży. Charakterystyka, dolegliwości

Ciąża jest szczególnym etapem w życiu każdej matki i sprawia, że nasze życie ulega znaczącym zmianom. W zależności od jej etapu, ciało przyszłej matki reaguje i wygląda inaczej. Ta dziewięciomiesięczna podróż pełna jest przygód i niespodzianek. Obfituje w łzy radości, a czasami i smutku. Na pewno nie można narzekać na nudę w trakcie ciąży. Drugi miesiąc ciąży należy do bardzo ważnych i jest dość charakterystyczny, mimo że do narodzin zostało przecież jeszcze sporo czasu.

Drugi miesiąc ciąży jest bardzo istotny dla przyszłej mamy. Przyjmuje się, że mamy z nim do czynienia w piątym tygodniu od wystąpienia ostatniej miesiączki kobiety. W tym czasie możemy już dowiedzieć się, jak rozwija się nasze kształtujące się dziecko i czy wszystko jest w należytym porządku. Wskazana jest w tym czasie kontrolna wizyta u ginekologa- pamiętajmy o niej i nie lekceważmy tych wizyt. Przyglądanie się rozwijającemu się płodowi na tym etapie potrafi dostarczyć wielu wrażeń i jest bardzo interesujące. Badanie przeprowadzone w gabinecie ginekologicznym dostarczyć może nam więc bardzo ciekawych wrażeń i powinniśmy udać się na nie z pozytywnym nastawieniem.

Rozwój płodu

Rozwój dziecka mające dwa miesiące jest bardzo intensywny. W tym czasie mózg płodu pracuje na bardzo wysokich obrotach. Zaczynają być także widoczne zarysy kończyn i tworzony w szybkim tempie jest układ nerwowy. Do mięśni wysyłane są sygnały nerwowe. Serce natomiast jest już dobrze uformowane i cechuje się uderzeniami na poziomie 60-70 uderzeń w ciągu minuty. Płuca tworzą się, a rozwinięte jest już osiem z dziesięciu kręgów kręgosłupa oraz rdzeń kręgowy. Nerki są już w pełni ukształtowane i przygotowane do działania. Podobnie rzecz ma się z żołądkiem, jelitami oraz wątrobą. Mięśnie oraz koście rozwijają się w sposób intensywny i z tygodnia na tydzień płód coraz mocniej będzie przypominał dziecko.

Jak w drugim miesiącu ciąży czuje się przyszła rodzicielka?

Jeśli chodzi o samopoczucie matki w trakcie drugiego miesiąca ciąży, nie jest wcale zbyt kolorowo. Jest to bowiem czas, w którym pojawiają się pierwsze dolegliwości przyszłej matki i może być on wspominany z grymasem na twarzy. W drugim miesiącu ciężarna kobieta jest wyraźnie zmęczona, pojawiają się poranne mdłości, mogą występować wymioty. Niestety wymioty mogą występować o różnych porach dniach, nie tylko rano. Poza tym jest to czas, gdy przyszłe matki skarżą się na bóle głowy, senność i permanentne zmęczenie. Skóra ulega pogorszeniu i bardzo często jest blada. To oczywiście nie wszystko, bo doliczyć trzeba także drażliwość piersi oraz dużą wrażliwość na otaczające zapachy. Nie są to jednak objawy, które powinny budzić szczególny niepokój. Jeśli chodzi o wymioty i mdłości- problem ten dotyczy około 70% kobiet będących w ciąży- a więc większa jest szansa na to, że się pojawią, niż że uda nam się przed tym uciec.
Kobieta w drugim miesiącu ciąży potrafi naprawdę dużo spać. Ciąża jest dla jej organizmu dużym wysiłkiem i w efekcie potrzebne jest jej więcej snu. Jest to także czas nerwowy- ciężarna matka staje się drażliwa i często ulega zmianom nastroju, dlatego trzeba być dla niej wyrozumiałym. W jednej chwili może się śmiać i być wesoła, by w następnej zacząć płakać i się denerwować. To zupełnie normalne, bo w organizmie przyszłej matki występują prawdziwa burza. Na szczęście jest to okres przejściowy i to powinno pocieszać przyszłych rodziców zmagających się z trudną i nieprzewidywalną, ciążową rzeczywistością.

Jak przetrwać drugi miesiąc ciąży?

Ten wyjątkowo trudny czas jest zapewne trudny do przetrwania, ale dla rozwijającego się dziecka trzeba się poświęcić i przejść go z podniesioną głową. Ważne jest to, żeby możliwie jak najmocniej się relaksować i mieć pozytywne nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Można słuchać relaksującej muzyki, brać udział w treningach relaksacyjnych i pozwalać sobie na drobne, codzienne przyjemności- takie jak zakupy czy wyjścia na kawę do znajomych. Przypominajmy samej sobie codziennie o tym, że to tylko okres przejściowy i że wkrótce wszystko wróci przecież do normy. Ważne jest także wsparcie drugiego rodzica i dobry lekarz- ginekolog, który wszystko nam wytłumaczy i chętnie posłuży radą. Przyjazne otoczenie sprawi, że będzie nam dużo łatwiej przejść przez ten szczególny etap.

Ciążowe badania

W tym czasie powinno się pójść do ginekologa na kontrolne badania. Lista badań jest dość długa, ale konieczna, by dowiedzieć się, czy wszystko przebiega w sposób mieszczący się w granicach normy. Badania, które zostaną nam zlecone przez ginekologa to:
• morfologia – określenie grupy krwi oraz czynnika Rh;
• cytologia – badanie wymazu z szyjki macicy;
• badania wykrywające przeciwciała różyczki a także toksoplazmozy;
• badanie moczu– wykonuje się je po to, żeby sprawdzić, czy nie ma w nim białka i glukozy;
• badanie stężenia alfa-fetoproteiny – badanie krwi sprawdzające, czy nie występuje żadna poważna wrodzona wada płodu
• stopień czystości pochwy – badanie wydzieliny z dróg rodnych;
• badanie w kierunku kiły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*