Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Już od samego początku wszystko ulega zmianie. Wiele kobiet domyśla się ,że jest w odmiennym stanie , zanim jeszcze lekarz będzie mógł to stwierdzić. Przypuszczalnie te pierwsze niejasne odczucia mają coś wspólnego z wydzielanymi hormonami ciążowymi. Mają one wpływ nie tylko na ciało przyszłej mamy , lecz również na jej psychikę. Od samego początku błogosławionego stanu kobieta odczuwa zmienność nastrojów, której nie sposób nie zauważyć. Jednak im ciąża wcześniejsza tym objawy bardziej dyskretne i wiele kobiet jeszcze nie domyśla się, że są w ciąży i dopiero zatrzymanie miesiączki skłania je do zrobienia testu ciążowego albo wizyty u ginekologa.
Pierwsze badanie w ciąży
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza ogólne badanie ginekologiczne. Następnie mierzy ciśnienie krwi, przeprowadza pomiar wzrostu, wagi ciała przyszłej mamy, pobiera próbkę do badań cytologicznych i zleca badanie krwi i moczu na obecność HCG – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Obecność tego hormonu ciążowego można wykryć w moczu już w kilka dni po przypadającym terminie krwawienia miesięcznego. Podczas pierwszej wizyty lekarz ginekolog wykonuje pierwsze USG i zakłada kartę przebiegu ciąży, w której co miesiąc będzie odnotowywał przebieg ciąży. Od tej pory przyszła mama musi pozostawać pod opieką lekarza by zapewnić bezpieczny przebieg ciąży.
Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu ciąży?
Chociaż w pierwszym miesiącu ciąży, zewnętrznie ciało przyszłej mamy jeszcze się nie zmieniło w istotny sposób, rosnący płód już wykonał znaczne postępy. Trzeba pamiętać, że już pod koniec czwartego tygodnia ciąży, dziecko ma za sobą najważniejsze zmiany fizyczne. Kiedy jego życie w łonie matki dopiero się rozpoczynało, wyglądało jak mały punkcik. Po miesiącu urosło 10 tysięcy razy i ma około cztery milimetry długości. Jest to poważne osiągnięcie. Serce i mózg są już ukształtowane, widać nieproporcjonalnie dużą głowę, dłonie i zaczątki palców, jest też wątroba i nerki. Twarz dziecka w pierwszym miesiącu ciąży jest bardzo pofałdowana. Z fałdek przez następnie tygodnie będzie powstawać podbródek, policzki, usta, nos, gardło i uszy zewnętrzne. Widać już delikatnie zaznaczone powieki, a pod nimi ciemne oczy, które dopiero pod koniec ciąży będą się otwierać i poruszać. Co ważne pod koniec pierwszego miesiąca ciąży serce embriona bije około 65 razy na minutę i cały czas pompuje krew, potrzebną do budowy kolejnych komórek.
Pierwsze objawy ciąży
U niektórych kobiet już w od początku ciąży pojawia się brak łaknienia, nie wyjaśnione odczucie zmęczenia i nudności. Te trzy klasyczne oznaki pojawiają prawie u wszystkich pań:
- nudności powoduje zwiększająca się ilość hormonów we krwi, które pobudzają ośrodek oddechowy w mózgu. Po jakimś czasie organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i przykre odczucia ustępują.
- zmęczenie, brak łaknienia,
- dziwne upodobania i wstręty do niektórych pokarmów również mają wiele wspólnego z huśtawką hormonów.
Wszystko , co dzieje się z ciałem kobiety od samego początku ciąży, dzieje się dla dobra nie narodzonego dziecka. Trudno to zrozumieć ale odrzuca ono instynktownie to co mu szkodzi , a domaga się tego czego w danej chwili potrzebuje. Stąd też znana każdej mamie nagła ochota na ogórki kiszone czy czekoladę w środku nocy.
Kolejne objawy ciąży?
Kolejne objawy wczesnej ciąży to:
- parcie na pęcherz , które wiele kobiet odczuwa już po tygodniu od zajścia w ciążę. Wytłumaczenie jest bardzo proste. Powiększająca się macica naciska na pęcherz moczowy a to z kolei powoduje częstą potrzebę oddawania moczu, nawet kilka razy w ciągu nocy,
- brak menstruacji jest pierwszym, najbardziej rozpoznawalnym przez kobiety objawem ciąży, zwłaszcza jeśli do tej pory miesiączki występowały regularnie. Zdarza się jednak, że czasami nawet dwa tygodnie po poczęciu pojawiają się niewielkie krwawienia ale bardziej przypominają one plamienie niż normalną miesiączkę,
- zmiany piersi są jednymi z pierwszych objawów w początkach ciąży. Tuż po zatrzymaniu miesiączki kobiety zaczynają odczuwać wrażliwość i napięcie w piersiach, brodawki zaczynają swędzieć , otoczka wokół nich przybiera ciemniejszą barwę a spod skóry prześwitują wyraźne żyłki. Piersi powiększają się od samego początku ciąży,
- zmiany smaku dotyczą większości przyszłych mam. Część kobiet odczuwa w ustach dziwny, metaliczny posmak a to co do tej chwili smakowało nagle napawa wstrętem i powoduje nudności. Potrawy do tej pory uważane za niesmaczne zaczynają być przysmakiem.
Wahania nastroju, płaczliwość, euforia i smutek są całkiem naturalne w pierwszym okresie ciąży i nie ma powodu do niepokoju. Nie wszystko można racjonalnie wyjaśnić ale za wszystko odpowiedzialna jest zaburzona równowaga hormonalna. Warto dodać, że w czasie ciąży stężenie estrogenów wzrasta prawie 1000- krotnie, więc organizm musi się do nowej sytuacji przygotować. Ciąża to wyjątkowy dla każdej kobiety okres. Jest to czas , w którym nawiązuje się pierwszy kontakt z dzieckiem. Od samego początku każda emocja, radość, zmartwienie, hałas, pobudzenie, cisza i bezpieczeństwo są wspólnymi przeżyciami matki i dziecka.